Tuberkulózou vloni v ČR onemocnělo 621 lidí, 28 zemřelo

ČTK ČTK
14. 8. 2011 10:39
Počty onemocnění dlouhodobě klesají, potvrzuje nejnovější statistika
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na tuberkulózu zemřelo loni v Česku 28 lidí. Nemoc byla potvrzena u 680 pacientů, je to o čtyři procenta méně než v roce předchozím.

U cizinců bylo 117 onemocnění, o 19 méně než předloni. Tím podíl cizinců klesl z 19 na 17 procent.

TBC byla zjištěna také u 38 bezdomovců. Vyplývá to z informací Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Česko patří s 6,5 případu TBC na 100 tisíc obyvatel k zemím s nízkým výskytem této infekce. I to byl důvod, proč loni zrušilo plošné očkování novorozenců a před dvěma roky přeočkování jedenáctiletých. Očkují se jen novorozenci v riziku, tedy rodičů, kteří přišli ze zemí s vysokým výskytem TBC, déle tam pobývali nebo byla nemoc v rodině.

Z cizinců nejvíc nemocných pocházelo z Ukrajiny (33), Vietnamu (20), Mongolska (16) a ze Slovenska (11).

Co do regionů České republiky byla nejvíc zasažena Praha s 10,9 případu na 100 tisíc obyvatel, nad republikovým průměrem byly kraje Ústecký a Jihomoravský s osmi případy na stejný počet obyvatel. Nejméně případů měl kraj Jihočeský - 3,3 případu na 100 tisíc obyvatel.

Počty onemocnění dlouhodobě klesají. Loni onemocnělo 441 mužů a 239 žen. Nejvíce nemocných je ve věkové skupině nad 75 let, nejčastější formou onemocnění je TBC dýchacího ústrojí, je to 91 procent případů, z nich u 93 procent jsou zasaženy plíce.

Nemocnice, nebo kriminál? Tady se léčí tuberkulóza:

Nejčastěji bylo nové onemocnění TBC dýchacího ústrojí zjištěno vyšetřením pro obtíže, u 74 procent pacientů. Při kontrole rizikových skupin, jako jsou bezdomovci, vězni či narkomani to bylo devět procent pacientů, při pitvě bylo odhaleno pět procent případů a při vyšetření osob, které byly v kontaktu s nemocným, pět procent.

Tuberkulóza může napadnout vedle dýchacího ústrojí také kosti a klouby, loni bylo 17 případů. V osmi případech vloni napadla kůži, v šesti pak močové a pohlavní cesty.

 

Právě se děje

před 31 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy