Nový strašák Evropy: Přibývá nakažených odolnou TBC

Jakub Novák
14. 9. 2011 15:20
Světová zdravotnická organizace představila plán boje s šířící se tuberkulózou
Foto: Ludvík Hradilek

Baku - Plán boje s odolnými kmeny tuberkulózy představila v ázerbájdžánském Baku Světová zdravotnická organizace (WHO). Pokud se ho podaří v plánované podobě naplnit, mohl by pomoci zachránit na 120 tisíc lidí a ušetřit až 12 miliard dolarů.

"Tuberkulóza je starým onemocněním, které v podstatě nikdy nezmizelo a které se nyní vrací s odplatou. Musíme proto najít nové způsoby, jak s ní bojovat," vysvětlila Zsuzsanna Jakabová, šéfka evropské pobočky WHO.

"Víme přitom, co funguje - představený akční plán je založen na pevných základech a WHO spolu se svými partnery poskytne technickou podporu všem členským státům, které se ho zavážou plnit," dodala.

Rychlý nárůst odolných kmenů

Počet lidí nakažených odolnými kmeny bakterie Mycobacterium tuberculosis, která je nejčastějším původcem nemoci, se rychle zvětšuje, v případě extrémně odolných kmenů se jejich počet zvýšil mezi lety 2008 a 2009 asi šestkrát.

Tuberkulóza

Tuberkulóza se šíří obvykle kapénkovou infekcí od lidí, případně i nakažených zvířat. Možný je také přenos z nepasterovaného mléka infikovaného zvířete.

Obvykle postihuje plíce, méně často pak i kosti, klouby či další tkáně. Ve výjimečných případech může mít TBC i neurologické následky.

Onemocnění se obvykle nijak výrazně neprojevuje. Může se vyskytnout únava, noční pocení, ztráta hmotnosti nebo dlouhodobý kašel.

Vzhledem k nedostatečným možnostem diagnostikace tohoto onemocnění - zejména v regionu východní Evropy, kde je jeho výskyt největší - je téměř jisté, že nakažených bude ještě mnohem více.

Rezistentní tuberkulózy

Pojem multirezistentní tuberkulóza (multi-drug-resistant tuberculosis - "MDR-TB") označuje kmeny, které jsou odolné minimálně vůči obvykle používaným léčivům isoniazidu a rifampicinu.

Pokud se zjistí výskyt tohoto typu tuberkulózy u pacienta - k čemuž je mimo jiné potřeba speciálních laboratorních vyšetření - je nutné nasadit antituberkulotika takzvané "druhé linie", která jsou však oproti těm běžně používaným mnohem dražší a zejména toxičtější.

Před více než deseti lety se však objevily první případy kmenů, později označovaných jako extrémně lékově rezistentní tuberkulóza (extensively drug-resistant tuberculosis - "XDR-TB").

Ty se ukázaly být odolné vůči většině antituberkulotik, přičemž platí pravidlo, že na takto označené kmeny neúčinkují tři a více ze šesti v současné době používaných léčiv tohoto typu.

Tento typ prakticky neléčitelné tuberkulózy je poměrně rozšířený, a představuje tak pro lidstvo potenciální zdroj epidemie, která by se - vzhledem k lékové odolnosti - jen velmi špatně dostávala pod kontrolu.

Přibližná podoba plánu

Foto: Ludvík Hradilek

Návrh plánu vychází z nových možností na poli diagnózy tohoto onemocnění, z modelů péče zaměřených na konkrétního pacienta a lékařské služby přizpůsobené konkrétním regionálním podmínkám.

Kromě rozpočtů, konkrétních cílů a termínů zahrnuje tento plán také šest "strategických směrů", mezi které patří například spolupráce na vývoji nových léčiv, vakcín (včetně jejich testování) a sedm "oblastí zásahů", včetně zlepšení přístupu k testování a léčbě.

Nemocných tuberkulózou je v České republice, v porovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy, relativně málo - 6,5 na sto tisíc obyvatel. V roce 2010 u nás na TBC zemřelo asi 28 lidí. Nemoc byla potvrzena u 680 pacientů (o 4 % méně než o rok dříve).

 

Právě se děje

Další zprávy