V Brně nedorazily mnohé děti do škol, může za to stávka

ČTK ČTK
16. 6. 2011 20:19
Podle ředitelů chybí v některých třídách až polovina žáků
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Podle ředitelů brněnských škol chyběla ve čtvrtek v některých třídách až polovina dětí. Může za to stávka v dopravě.

Část škol na čtvrtek vyhlásila volno. Rada Jihomoravského kraje doporučila ředitelům, aby nepřítomnost žáků způsobenou výpadkem dopravy omlouvali, řekl mluvčí kraje Jiří Klement.

Do Tyršovy základní školy v Brně-Židenicích nepřišla asi polovina žáků. Přesto se normálně učilo, v práci byli všichni zaměstnanci školy.

"Učíme proto, aby rodiče, kteří si nebrali dovolenou, neměli problémy," řekl zástupce ředitele Dalibor Horáček. Chybějícím žákům omluví jejich neúčast zřejmě rodiče. Žádné potíže s docházkou mít nebudou, ujistil Horáček.

Školy vyhlásily ředitelské volno

Více prázdných lavic zaznamenala také Základní škola Gajdošova. "Hodně dětí k nám dojíždí. V některých třídách chybí jen několik dětí, jinde je to více než polovina," řekla ředitelka Markéta Olbertová. "Zrušili jsme jen odpolední kroužky a nepovinné předměty, aby se všichni bez problému dostali domů," dodala ředitelka.

Ředitelské volno vyhlásilo například vedení Gymnázia kapitána Jaroše a Gymnázia Vídeňská. "Pro žáky nižšího gymnázia, které by rodiče nemohli nechat doma, bude ve škole zajištěn dohled v době od 8 do 13 hodin," informoval ředitel Gymnázia Vídeňská Pavel Faltýsek.

Ze škol zřizovaných Jihomoravským krajem jich ředitelské volno předem ohlásilo deset. "Je možné, že je vyhlášeno ředitelské volno na více školách a školy nám to dosud nenahlásily," uvedl Klement. Ředitelé mají pravomoc vyhlásit volno ze závažných důvodů pětkrát ročně.

Státní zkoušky pokračují

Na Masarykově univerzitě v Brně ve čtvrtek normálně pokračovaly závěrečné státní zkoušky. "Termíny jsme nerušili, způsobilo by to ještě větší zmatky a nebylo by to fér vůči těm studentům, kteří by se dostavili," řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Studentům, kteří ze závažných objektivních důvodů ke státní zkoušce nedorazí, ale škola zřejmě nabídne další termín. "Mají pět dní na to, aby se řádně omluvili," uvedla Fojtová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slávistická devatenáctka na Interu schytala čtyři góly

Fotbalistům Slavie do 19 let nevyšel vstup do Youth League, která je mládežnickou obdobou Ligy mistrů. Pražané v úvodním duelu skupiny v Miláně proti Interu zaostávali a favoritovi podlehli vysoko 0:4. Domácí dali dva góly z penalt a dvakrát se trefil Sebastiano Esposito.

Sedmnáctiletý útočník otevřel skóre v 29. minutě, kdy se obtočil kolem obránce a střelou mezi nohy překonal slávistického gólmana Surovčíka, který už v sedmé minutě nahradil zraněnou jedničku Sirotníka.

Inter soupeře jasně přestřílel a po změně stran přidal další tři branky. V 58. minutě Esposito s přehledem proměnil penaltu po zákroku Štětky a o 20 minut později se povedenou střelou zpoza vápna prosadil Oristanio. V 86. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Hošek a už v nastavení z dalšího pokutového kopou překonal Surovčíka Vergani.

V dalších zápasech skupiny se slávističtí mladíci stejně jako A-tým v Lize mistrů utkají s Dortmundem a Barcelonou. České maximum v Youth League drží Příbram, která v sezoně 2015/16 došla do osmifinále.

Aktualizováno před 1 hodinou
Další zprávy