V Brně nedorazily mnohé děti do škol, může za to stávka

ČTK ČTK
16. 6. 2011 20:19
Podle ředitelů chybí v některých třídách až polovina žáků
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Podle ředitelů brněnských škol chyběla ve čtvrtek v některých třídách až polovina dětí. Může za to stávka v dopravě.

Část škol na čtvrtek vyhlásila volno. Rada Jihomoravského kraje doporučila ředitelům, aby nepřítomnost žáků způsobenou výpadkem dopravy omlouvali, řekl mluvčí kraje Jiří Klement.

Do Tyršovy základní školy v Brně-Židenicích nepřišla asi polovina žáků. Přesto se normálně učilo, v práci byli všichni zaměstnanci školy.

"Učíme proto, aby rodiče, kteří si nebrali dovolenou, neměli problémy," řekl zástupce ředitele Dalibor Horáček. Chybějícím žákům omluví jejich neúčast zřejmě rodiče. Žádné potíže s docházkou mít nebudou, ujistil Horáček.

Školy vyhlásily ředitelské volno

Více prázdných lavic zaznamenala také Základní škola Gajdošova. "Hodně dětí k nám dojíždí. V některých třídách chybí jen několik dětí, jinde je to více než polovina," řekla ředitelka Markéta Olbertová. "Zrušili jsme jen odpolední kroužky a nepovinné předměty, aby se všichni bez problému dostali domů," dodala ředitelka.

Ředitelské volno vyhlásilo například vedení Gymnázia kapitána Jaroše a Gymnázia Vídeňská. "Pro žáky nižšího gymnázia, které by rodiče nemohli nechat doma, bude ve škole zajištěn dohled v době od 8 do 13 hodin," informoval ředitel Gymnázia Vídeňská Pavel Faltýsek.

Ze škol zřizovaných Jihomoravským krajem jich ředitelské volno předem ohlásilo deset. "Je možné, že je vyhlášeno ředitelské volno na více školách a školy nám to dosud nenahlásily," uvedl Klement. Ředitelé mají pravomoc vyhlásit volno ze závažných důvodů pětkrát ročně.

Státní zkoušky pokračují

Na Masarykově univerzitě v Brně ve čtvrtek normálně pokračovaly závěrečné státní zkoušky. "Termíny jsme nerušili, způsobilo by to ještě větší zmatky a nebylo by to fér vůči těm studentům, kteří by se dostavili," řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Studentům, kteří ze závažných objektivních důvodů ke státní zkoušce nedorazí, ale škola zřejmě nabídne další termín. "Mají pět dní na to, aby se řádně omluvili," uvedla Fojtová.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Při střelbě na Jižním Městě zemřel muž, žena je vážně zraněná

Dva lidé byli ve středu časně ráno postřeleni v jednom z bytových domů na pražském Jižním Městě. Muž svým zraněním na místě podlehl, žena skončila v kritickém stavu v nemocnici. Případ vyšetřují kriminalisté.

Podle policie se střílelo před 05:00 v Ledvinově ulici. Muž utrpěl střelné zranění hlavy, žena měla zranění břicha. "Vzhledem k povaze případu nebudeme v současné době sdělovat další informace," řekla pražská policejní mluvčí Lucie Drábková.

před 1 hodinou

Nehoda u Slavkova zastavila provoz u Slavkova, jeden muž zemřel a tři jsou těžce zranění

Nehoda nákladního a osobního auta zastavila ráno u Slavkova u Brna provoz na hlavním tahu I/50 z Brna na Slovensko. Jeden muž zemřel, další tři jsou těžce zranění, řekla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková. Směrem z Brna se auta nedostanou, od Uherského Hradiště jezdí objížďkou přes Křenovice, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

Nehoda se stala před 7:00. "Silnice je na výjezdu ven ze Slavkova ve směru na Brno uzavřená. Nehoda se stala hned za odbočkou na Křenovice," popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Podle něj museli hasiči vyprostit z osobního auta tři lidi.

Záchranná služba na místo vyslala šest posádek včetně vrtulníku. Jeden muž při nehodě zemřel, podle mluvčí Kropáčkové ještě před příjezdem záchranářů. "Další tři pacienty jsme s těžkým poraněním převezli na urgentní příjmy brněnských nemocnic," uvedla Kropáčková.

Další zprávy