Stávka omezí přijímačky na univerzity i běžné vyučování

Martina Součková
13. 6. 2011 13:51
Blokáda dopravy poznamená i chod firem a institucí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Školy připravují náhradní termíny zkoušek, některé autoškoly raději nebudou se svými žáky ani vyjíždět a firmy už si předem připravují zásobu materiálu. I to jsou důsledky 24hodinové stávky, kterou odbory plánují na čtvrtek.

Protest má zastavit hromadnou dopravu v Praze i některých dalších městech. Železnice nepojede vůbec.

Kvůli nejezdícím spojům se posunou například přijímací zkoušky na vysoké školy.

"Fakulta dělá taková opatření, aby přijímací zkoušky nebyly narušeny," vysvětluje tisková mluvčí Vlasta Helekalová z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. "Původní termíny zůstávají. Pro studenty, kteří se ale nebudou moci dostavit, připravujeme náhradní termín na sobotu," dodává.

Obdobně na čtvrteční stávku reagují na dalších školách. Podle Zdenky Haluzové ze studijního oddělení Farmaceutické fakulty Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně tomu škola nechává volný průběh. "Studenti nám zatím nevolají, náhradní termíny ale připravené mít budeme," říká Haluzová.  

Někteří školáci zůstanou doma

 

Potíže se zajištěním učitelů mají i základní a střední školy. Například Základní škola Fr. Plamínkové proto žádá rodiče, aby své děti nechali ve čtvrtek doma.

 

"Ve čtvrtek 16. června zajistí škola vzhledem k připravované stávce dopravců pouze náhradní provoz, pravděpodobně budeme schopni zajistit pouze hlídání žáků, velká část zaměstnanců totiž do školy dojíždí," stojí v prohlášení, které škola umístila na své webové stránky. Uzavřeny budou i některé jesle v centru Prahy.

 

Autoškoly zřejmě nevyjedou vůbec

Blokády na silnicích i totální kolaps dopravy. Tak by mohl vypadat čtvrtek v pražských a brněnských ulicích. Kdo do ulic proto nevyjede, budou autoškoly.

"Obávám se, že budeme muset zrušit veškerý program," říká pracovnice Autoškoly Horázný v Praze. "Uvidí se, jak bude stávka probíhat, ale asi veškeré jízdy předem zrušíme. Studenti se k nám nemají ani jak dostat," dodává.

Některé autoškoly budou fungovat podle běžného provozu. Když student přijde, měl by absolvovat normální jízdu. "Já to neřeším, ale doufám, že se pojede. Mně to přijde celé na hlavu. Tady by se mělo střílet za ty zlodějiny za posledních 20 let a ne tu kvůli penzijní reformě blokovat silnice," říká jeden z učitelů Autoškoly Praha.  

Nebudou zaměstnanci ani materiál

Pokud se stávka uskuteční v takové podobě, v jaké je nahlášena, očekává se dopravní kolaps. V Praze není zatím jisté, zda pojede alespoň metro. Lidé se tak do zaměstnání nedostanou vůbec nebo s velkým zpožděním. Na takovouto situaci se připravuje řada firem.

"V případě kompletní stávky dopravy ubytujeme naše zaměstnance v blízkých hotelech, abychom zabezpečily základní chod banky," vysvětluje tiskový mluvčí GE Money Bank Pavel Zúbek. "Předpokládáme ale, že to chod banky neomezí," dodává.

Zastavení železniční dopravy přináší komplikace i automobilkám. "Je potřeba se předzásobit, ale jinak nepředpokládáme žádné distribuční změny," říká tiskový mluvčí TPCA Radek Kňava. Podle něj vagony s vozy odjedou až po skončení stávky.

Odbory ohlásily čtyřiadvacetihodinovou stávku na čtvrtek 16. června 2011. Podle nich se zastaví železniční doprava a městská hromadná doprava v Praze a Brně. Odboráři chtěli zároveň blokovat hlavní dopravní tepny v Praze, od tohoto plánu ale postupně ustupují.

K plánované stávce se naopak připojí i někteří zaměstnanci České pošty. Původně se měla uskutečnit v pondělí 13. června, toto datum ale zamítl soud. Ve stávku vyústila jednání s vládou, kde se odbory nedohodly s ministrem financí Miroslavem Kalouskem na podobě chystaných reforem.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy