Stávka omezí přijímačky na univerzity i běžné vyučování

Martina Součková
13. 6. 2011 13:51
Blokáda dopravy poznamená i chod firem a institucí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Školy připravují náhradní termíny zkoušek, některé autoškoly raději nebudou se svými žáky ani vyjíždět a firmy už si předem připravují zásobu materiálu. I to jsou důsledky 24hodinové stávky, kterou odbory plánují na čtvrtek.

Protest má zastavit hromadnou dopravu v Praze i některých dalších městech. Železnice nepojede vůbec.

Kvůli nejezdícím spojům se posunou například přijímací zkoušky na vysoké školy.

"Fakulta dělá taková opatření, aby přijímací zkoušky nebyly narušeny," vysvětluje tisková mluvčí Vlasta Helekalová z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. "Původní termíny zůstávají. Pro studenty, kteří se ale nebudou moci dostavit, připravujeme náhradní termín na sobotu," dodává.

Obdobně na čtvrteční stávku reagují na dalších školách. Podle Zdenky Haluzové ze studijního oddělení Farmaceutické fakulty Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně tomu škola nechává volný průběh. "Studenti nám zatím nevolají, náhradní termíny ale připravené mít budeme," říká Haluzová.  

Někteří školáci zůstanou doma

 

Potíže se zajištěním učitelů mají i základní a střední školy. Například Základní škola Fr. Plamínkové proto žádá rodiče, aby své děti nechali ve čtvrtek doma.

 

"Ve čtvrtek 16. června zajistí škola vzhledem k připravované stávce dopravců pouze náhradní provoz, pravděpodobně budeme schopni zajistit pouze hlídání žáků, velká část zaměstnanců totiž do školy dojíždí," stojí v prohlášení, které škola umístila na své webové stránky. Uzavřeny budou i některé jesle v centru Prahy.

 

Autoškoly zřejmě nevyjedou vůbec

Blokády na silnicích i totální kolaps dopravy. Tak by mohl vypadat čtvrtek v pražských a brněnských ulicích. Kdo do ulic proto nevyjede, budou autoškoly.

"Obávám se, že budeme muset zrušit veškerý program," říká pracovnice Autoškoly Horázný v Praze. "Uvidí se, jak bude stávka probíhat, ale asi veškeré jízdy předem zrušíme. Studenti se k nám nemají ani jak dostat," dodává.

Některé autoškoly budou fungovat podle běžného provozu. Když student přijde, měl by absolvovat normální jízdu. "Já to neřeším, ale doufám, že se pojede. Mně to přijde celé na hlavu. Tady by se mělo střílet za ty zlodějiny za posledních 20 let a ne tu kvůli penzijní reformě blokovat silnice," říká jeden z učitelů Autoškoly Praha.  

Nebudou zaměstnanci ani materiál

Pokud se stávka uskuteční v takové podobě, v jaké je nahlášena, očekává se dopravní kolaps. V Praze není zatím jisté, zda pojede alespoň metro. Lidé se tak do zaměstnání nedostanou vůbec nebo s velkým zpožděním. Na takovouto situaci se připravuje řada firem.

"V případě kompletní stávky dopravy ubytujeme naše zaměstnance v blízkých hotelech, abychom zabezpečily základní chod banky," vysvětluje tiskový mluvčí GE Money Bank Pavel Zúbek. "Předpokládáme ale, že to chod banky neomezí," dodává.

Zastavení železniční dopravy přináší komplikace i automobilkám. "Je potřeba se předzásobit, ale jinak nepředpokládáme žádné distribuční změny," říká tiskový mluvčí TPCA Radek Kňava. Podle něj vagony s vozy odjedou až po skončení stávky.

Odbory ohlásily čtyřiadvacetihodinovou stávku na čtvrtek 16. června 2011. Podle nich se zastaví železniční doprava a městská hromadná doprava v Praze a Brně. Odboráři chtěli zároveň blokovat hlavní dopravní tepny v Praze, od tohoto plánu ale postupně ustupují.

K plánované stávce se naopak připojí i někteří zaměstnanci České pošty. Původně se měla uskutečnit v pondělí 13. června, toto datum ale zamítl soud. Ve stávku vyústila jednání s vládou, kde se odbory nedohodly s ministrem financí Miroslavem Kalouskem na podobě chystaných reforem.

 

Právě se děje

Další zprávy