Brno stávkuje, ve špičkách ale lidi do práce odveze

Veronika Skálová Veronika Skálová
15. 6. 2011 19:20
Úderem půlnoci se sice doprava v Brně zastaví, protest bude spíše symbolický
Stávka přeruší dopravu kromě špičky ráno a večer.
Stávka přeruší dopravu kromě špičky ráno a večer. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Úderem středeční půlnoci se sice v Brně zastaví veškerá městská hromadná doprava, Brňané ale při cestě do práce nebo do školy nebudou zcela odkázáni na auto nebo jiný dopravní prostředek.

V době mezi pátou a desátou ráno a druhou a sedmou hodinou odpoledne část spojů přece jen vyjede. Mimo tyto hodiny bude ale doprava zcela zastavena.

Vedení města se s odboráři dohodlo, že část z nich bude stávkovat jen symbolicky a pomohou se zajištěním dopravy v ranní a odpolední špičce. "Vedení všech čtyř odborových organizací mě ujistilo, že naše dohoda platí," uvedl na tiskové konferenci po odpoledním zasedání krizového štábu města primátor Roman Onderka.

Jak pojede Brno:

5:00 - 10:00
14:00 - 19:00

Tramvaje:
1 - Řečkovice - Bystr, Ečerova
2 - Stará Osada - Modřice
8 - Líšeň, Mifkova - Starý Lískovec
12 - Technologický park - Komárov

Trolejbusy:
25 - Osová - Novolíšeňská
26 - Kamenný vrch - Novolíšeňská
33 - Slatina, sídliště - hlavní nádraží
37 - Kohoutovice, Jírovcova - Mendlovo nám.

Noční autobusy (po celý den)
92 - Halasovo nám. - hlavní nádraží
93 - Soběšice - hlavní nádraží
94 - Obřany, sídliště - hlavní nádraží 

 

Oproti běžnému provozu ale bude hromadná doprava výrazně omezena.

Z třinácti tramvajových linek budou jezdit jen čtyři, stejně jako u trolejbusů, z jedenácti nočních autobusů pojedou jen tři linky (podrobný seznam si projděte v boxu).

"V rámci jednání bylo dohodnuto, že část odborářů bude stávkovat symbolicky, ale nastoupí do zaměstnání, což městu umožní zajistit páteřní spojení MHD, a to minimálně v desetiminutových intervalech, tak jak je běžné ve všední dny," uvedla Soňa Haluzová z tiskového střediska magistrátu.

Poslední spoje, které vyjedou regulérně, budou první noční autobusy ve středu večer, které budou jako vždy vyjíždět ve 23.30 od hlavního nádraží. Kdo se ale v centru města zdrží déle, už se takzvaným "rozjezdem" domů nedostane.

Další autobusy vyjedou až v pět hodin ráno, postupně budou jezdit i tramvaje a trolejbusy. Přesné informace zveřejní magistrát v podvečer po jednání krizového štábu.

Odboráři také slíbili, že v Brně nebudou blokovat žádné silnice, město řidičům nabídne také doplňkové parkovací plochy, kde mohou odstavit poblíž centra svá auta - v areálu brněnského výstaviště nebo na ulicích Polní a Nové Sady.

Městská parkoviště budou k dispozici zdarma, závory na nich zůstanou celý den otevřené.

V důležitých dopravních uzlech, tedy u hlavního nádraží, na Mendlově náměstí, ulici Česká a konečné autobusů Stará osada, budou cestující na správný spoj směrovat zaměstnanci Dopravního podniku i strážníci městské policie. Vzhledem k tomu, že se zejména v Brně a blízkém okolí očekávají dopravní komplikace, své hlídky v ulicích posílila i policie české republiky, která bude dopravní situaci celý den sledovat i z vrtulníku.

Kraj bude jezdit v autobusech

Dopravní omezení spojená se stávkou řeší i krizový štáb Jihomoravského kraje. Železniční spojení, které bude na 24 hodin přerušeno, je totiž páteřním dopravním systémem na jihu Moravy.

"České dráhy budou v omezeném rozsahu zabezpečovat náhradní autobusovou dopravu na nejfrekventovanějších tratích, výpadek ale nahradí asi jen z osmi procent," uvedl předseda krajského krizového štábu Zdeněk Pavlík.

Klíčová regionální spojení tak autobusovou dopravou nahradí společnost Kordis, která má v kraji na starosti koordinaci Integrovaného dopravního systému a sdružuje pod sebou menší dopravce.

"Podařilo se zajistit 64 autobusů, které v nejdůležitějších místech nahradí některé chybějící vlakové spoje. Pokud bychom ale chtěli nahradit alespoň částečně dopravu na všech linkách, bylo by autobusů zapotřebí 150, pro plné nahrazení vlakového spojení pak 650 autobusů," upozornil Rostislav Snovický z krajského odboru dopravy.

Autobusy tak nahradí vlaky S2 mezi Letovicemi, Blanskem, Brnem a Křenovicemi, vlaky S3 mezi Tišnovem, Brnem a Břeclaví a Hodonínem a vlaky R5 mezi Brnem a Hodonínem.

Stojící Brno je čára přes rozpočet

Přestože organizaci hromadné dopravy v samotném Brně řeší krizový štáb města, ten krajský ji ze svých plánů nemohl vynechat.

"MHD v Brně je nedílnou součástí integrovaného dopravního systému. Řada spojů je tak navázána na linky MHD a končí na okrajových částech města. Brněnský dopravní podnik sice výpadek ve špičkách čátečně nahradí, mezi 10:00 a 14:00 ale vypravíme náhradní dopravu například ze Šlapanic, Chrlic, Modřic, Bílovic, Králova Pole nebo Bystrce," uvedl ředitel společnosti Kordis Jaromír Holec.

I když pro náhradní spoje sestavila společnost Kordis jízdní řády, její šéf varuje, že budou v průběhu dne spíše orientační. krizový štáb totiž předpokládá, že doprava na silnicích kraje se mimořádně zahustí a může docházet k zácpám zejména v Brně a jeho okolí.

 

Právě se děje

před 40 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy