Soud v Brně odročil případ podvodu se solární elektrárnou, obžalovaný má zdravotní problémy

ČTK ČTK
19. 4. 2016 9:34
Začátek hlavního líčení v kauze podvodu se solární elektrárnou byl o týden odložen. Požádala o to obhájkyně Marka Klimeše. O odročení požádala ze zdravotních důvodů svého klienta. Kromě Klimeše se před soudem zpovídají z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby podnikatel Daniel Exner, Tomáš Goldmann a úřednice borovanského stavebního úřadu Tamara Hlávková. Obžaloba viní čtveřici z toho, že pro elektrárnu vznikly nepravdivé revizní zprávy. Společnosti E.ON vznikla podle obžaloby škoda osm milionů korun, celková škoda včetně odvodu solární daně za léta 2011 až 2013 dosáhla téměř 44 milionů Kč.
Solární elektrárna. (Ilustrační foto)
Solární elektrárna. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Brno - Krajský soud v Brně přesunul začátek hlavního líčení v případu podvodu solární elektrárny u Borovan na Českobudějovicku z úterý na 26. dubna. Důvodem byla žádost obhájkyně Šárky Veskové o odročení ze zdravotních důvodů jejího klienta Marka Klimeše. Kromě něj se před soudem zpovídají z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby podnikatel Daniel Exner, Tomáš Goldmann a úřednice borovanského stavebního úřadu Tamara Hlávková.

Hlavní líčení se soudkyní Jaroslavou Bartošovou ani nezačalo. Vesková požádala v pondělí o odročení. Podle mluvčí soudu Simony Tesařové se tak neuskuteční úterní ani středeční jednání. "Zatím je další jednání nařízeno 26. dubna, se kterým už by neměly být potíže," dodala Tesařová

Obžaloba viní čtveřici z toho, že pro elektrárnu vznikly nepravdivé revizní zprávy. Rozhodnutí o předčasném užívání stavby podle státního zastupitelství padlo také na podkladě nepravdivých informací. Společnosti E.ON vznikla podle obžaloby škoda osm milionů korun, celková škoda včetně odvodu solární daně za léta 2011 až 2013 dosáhla téměř 44 milionů Kč.

Elektrárna u Borovan přitom není jedinou, kterou se soud zabývá. Nejvyšší státní zástupce podal přes dvacet žalob na elektrárny v souvislosti s udělením licencí. Poukazoval na různé nesrovnalosti, některé elektrárny především získaly licenci ještě v roce 2010, ačkoliv nebyly dostavěné. Od roku 2011 se však výrazně snížila výkupní cena energie ze solárních elektráren, což by pro podnikatele nebylo už tak výhodné.

Brněnský soud nedávno nepravomocně poslal v jiném případu solární elektrárny na 8,5 roku do vězení předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou za to, že dvě solární elektrárny v Chomutově dostaly od úřadu neoprávněně licenci na provoz. Dalších sedm lidí dostalo nepodmíněné tresty.

Přinášíme technologii, která dokáže při přenosu energie zaručit bezpečnost, to je pro energetiku naprosto zásadní, říká vynálezce Jan Procházka. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy