Brno - Roční podmímkou potrestal Okresní soud Brno-venkov Romanu Hanušovou za to, že předloni v září jako staniční sestra operačních sálů nemocnice v Ivančicích neodhalila ztrátu 28 centimetrů dlouhé špachtle.
Nástroj zůstal v těle ženy po chirurgické operaci. S velkými bolestmi s ním nakonec žila celých 145 dní. Celé nedopatření bylo odhaleno až po četných stížnostech pacientky.
Hanušová byla odsouzena za nedbalostní ublížení na zdraví. Uznána vinnou byla také Lenka Šicová, která tehdy působila jako vedoucí sestra centrální sterilizace. V jejím případě ale soud upustil od potrestání.
Před soudem spolu se zdravotními sestrami stáli také instrumentářka Dana Staňková a chirurg a současný primář gynekologicko-porodnického oddělení Aleš Soukal, který operaci vedl. Oba byli zproštěni obžaloby.
Pokud by obě sestry řádně plnily své povinnosti, mohla Šicová zkrátit utrpění pacientky o 134 a Hanušová o 122 dní.
Náročná operace proběhla v září roku 2009. Před jejím ukončením dal chirurg pokyn ke kontrole nástrojů na sále, ale k odhalení špachtle přesto nedošlo.
Šicová prý byla zavalena prací. Přehlédla proto, že v jednom z chirurgických setů špachtle chybí, což bylo odhaleno až devět dní po operaci. Za své pochybení se omluvila a vinu přiznala. Proto v jejím případě soud upustil od potrestání.
Hanušová sice zahájila pátrání po nástroji, ale nakonec usoudila, že byl patrně vyhozen do odpadu a nechala set doplnit novou špachtlí. Vinu nepřiznala, proto jí soudkyně Lenka Šulcová udělila trest v podobě podmínky.
Nadstandardní odškodné
Nyní žena žádá odškodné 700.000 korun. Podle Šulcové by ho měla získat v nadstandardní výši, protože pacientka s bolestmi pečovala o svého nemocného manžela a stále se potýká se zdravotními následky.
Po kauze se podstatně zpřísnily kontroly chirurgických nástrojů, které jsou na sálech používány. Až do tohoto případu neexistovaly směrnice, které by povinnosti zdravotníků z operačních sálů v tomto směru přesně vymezovaly.