Brno - Jedna z nejbenevolentnějších zemí Evropy, tedy co se týče tolerance ke kuřákům, dostává z prvního regionu vážné varování.
Na jihu Moravy v posledních dvou dekádách prudce přibylo žen, které se cigaret nevzdávají, i když tím ohoržují své vlastní, dosud nenarozené, dítě.
Zatímco v 90. letech podle odborných studií kouřilo v těhotenství kolem sedmi procent žen, dnes nebere ohledy na očekávaného potomka skoro pětina budoucích matek - přesně 17 procent.
Tato čísla, která jen korespondují s tím, že politici v České republice nebyli na rozdíl od vyspělých zemí dosud schopni natvrdo zakázat kouření v restauracích, zjistil nový průzkum v porodnicích v Brně, Vyškově a Ivančicích.
Spolupachatel lékař
Proč se situace s kouřením vyvíjí špatným směrem i mezi jednou z nejrizikovějších skupin lidí?
Drahoslava Hrubá z Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity sdělila agentuře ČTK jedno spekulativní vysvětlení: Do rodičovského věku se dostává populace, která víc kouří od dětství.
Krom toho však tato expertka předkládá těžko uvěřitelný důvod: mezi viníky řadí i lékaře.
Svým pacientkám prý mnozí říkají, že než by se v těhotenství stresovaly s odvykáním kouření, mají raději kouřit dál. Doporučují jen snížení počtu cigaret.
Profesorka počínání svých kolegů nechápe. "Asi se špatně učili a nesledují nové vědecké důkazy," uvedla.
Stres a nikotin
Stres podle ní vede především k vyplavování adrenalinu a hormonu ACTH. Obdobně však v těle účinkuje po každé cigaretě i nikotin.
"Nikotin má kromě toho i řadu dalších nepříznivých účinků na vyvíjející se plod," podotkla.
V těhotenství proto podle Hrubé rozhodně nelze doporučit náhražky cigaret jako nikotinové žvýkačky. Pokud se ale někdo bez nikotinu nedokáže obejít, jsou podle ní náhražky lepší než cigarety. "Žena i plod jsou vystaveny 'jen' nikotinu a ne těm 5000 dalších chemických škodlivin," uvedla.
Zabijákův účet
Děti kuřaček mají při narození nižší hmotnost i délku. Nikotin podle odborných zjištění narušuje vývoj mozku.
"Takto exponované děti mají zvýšené riziko výskytu různých poruch chování, poruch učení, hyperaktivity, nedostatku pozornosti, špatné socializace," uvedla Drahoslava Hrubá.
Zmínila i další rizika včetně chorob srdce a cév. Děti žen kouřících v těhotenství jsou prý také v dospělosti více ohroženy obezitou a vysokým krevním tlakem.
Negativní vliv kouření demonstrovala i na umělém oplodnění. Studie, již brněnští odborníci vypracovali ve spolupráci s porodnicí na Obilním trhu, prý potvrdila, že ženy, které nikdy nekouřily, uspěly ve snaze mít dítě ze zkumavky dvojnásobně častěji než ty, které přestaly kouřit až při léčbě.
"Z kuřaček, které ani v procesu léčby kouřit nepřestaly, neotěhotněla ani jedna," zdůraznila Hrubá.