Brno - V Brně se v úterý konala první pouť ke svatému Valentýnovi, jehož jméno je spojeno s oslavou svátku zamilovaných.
Ukončena byla mší v kostele svatého Michala, na níž dorazily desítky párů, a to zejména mladých lidí. Společná modlitba se konala před barokním obrazem světce, která je chloubou tohoto chrámu, řekla mluvčí Biskupství brněnského Martina Jandlová.
Obraz sv. Valentina pochází z doby kolem roku 1773. Jeho autorem je František Vavřinec Korompay (1723-1779), významný moravský malíř pozdního baroka.
Dílo představuje biskupa a mučedníka sv. Valentina z Terni, narozeného ve 3. století, zemřel zřejmě v roce 268. Je považován za patrona mládeže, cestujících, včelařů, přímluvce za dobrý sňatek a je vzýván proti moru. Zvláštním přímluvcem je u nemocných trpících padoucnicí a dnou.
Jak Biskupství brněnské dále na svých stránkách uvádí, na obraze je znázorněna scéna uzdravení muže stiženého záchvatem padoucnice. "Dle legendy získal moc léčit padoucnici a záchvaty dny poté, co obdaroval zmrzlého muže vlastním šatem. Ten mu jej ještě téhož dne vrátil s tím, že je Ježíš, který mu tímto dává moc léčit tyto choroby," píše se v tiskovém materiálu biskupství.
Valentýnská klasika: sladkosti a květiny
Valentýna mnozí Brňané v úterý slavili nákupem květin a sladkostí, jimiž obdarovali své nejbližší. Pouť a mše ve zcela zaplněnékostele svatého Michala měla podle mluvčí připomenout skutečný odkaz světce, o němž většina ví jen to, že je patronem zamilovaných. Je považován i za ochránce jejich oddané lásky.
Valentin byl patrně v Římě knězem za panování císaře Claudia II. Gothica (268 až 270). Původně byl podle legendy lékařem. Podle císařova názoru ženatí muži v armádě nepodávali tak dobré výsledky jako svobodní a z toho důvodu budoucím vojákům zakazoval uzavírat manželství. Valentýn však zamilované tajně sezdával. Právě proto je považován za patrona zamilovaných. Za to, že obracel mnohé na křesťanskou víru, byl sťat mečem.