Policie stíhá za korupci devět lidí na brněnské radnici

ČTK ČTK
28. 5. 2013 20:45
Policie se zajímá o zadávání veřejných zakázek v Brně-Starém Lískovci
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Brno - Protikorupční policie stíhá v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek na radnici Brno-Starý Lískovec devět lidí.

Dva z nich jsou ve vazbě, řekl v úterý mluvčí tohoto policejního útvaru Jaroslav Ibehej.

Důvody stíhání ale vzhledem k rozpracovanosti případu neuvedl. Zřejmě jde o veřejné zakázky radnice týkající se stavebnictví.

"Mohu pouze potvrdit, že brněnská expozitura Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality vede stíhání proti devíti osobám, a to kvůli trestnému činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě," řekl mluvčí.

Neupřesnil, kolik stíhaných pracovalo na radnici a kolik z nich je podnikatelů, kteří získali zakázky.

Starosta Starého Lískovce Vladan Krásný v reakci na to řekl, že nikdo z pracovníků radnice není v tuto chvíli ve vazbě, a nikdo z členů rady úřadu městské části není stíhán.

"Dále věc nemohu vzhledem k probíhajícímu policejnímu vyšetřování nijak komentovat," zdůraznil Krásný.

Na nesrovnalosti při zadávání zakázek delší čas upozorňuje někdejší starosta Starého Lískovce a současný opoziční zastupitel za Nezávislé demokraty Petr Hudlík.

"Těch pochybností a zakázek, nad nimiž visí otazníky, je více," řekl v úterý Hudlík. Zdůraznil, že u některých se opozice domnívá, že byly předražené, jiné zakázky nezískaly podle něj překvapivě firmy nabízející nejvýhodnější ceny.

Hudlík uvedl, že korupce mohla vzniknout například v projektech souvisejících s opravou nájemních domů radnice, při stavbě hřiště nebo projektu vybudování nové radniční budovy.

"Setkal jsem se s tím, že výkop, jehož vyhloubení by za mého starostování stálo asi pět tisíc korun, stál po soutěži 98 tisíc korun," dodal.

Podle Krásného je zvláštní, že má Hudlík k průběhu policejního vyšetřování informace. Krásný naopak kritizuje poměry, které byly na radnici za starostování Hudlíka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy