Brno - Brněnští policisté zadrželi devětadvacetiletého muže, kterého podezírají z toho, že měl pohlavní styk s více než deseti dívkami ve věku 11 až 16 let, s nimiž se seznamoval na internetu.
Za pohlavní zneužívání, ohrožování výchovy a svádění k pohlavnímu styku mu hrozí až osm let vězení. Od února je ve vazbě a policisté rozsáhlý případ vyšetřují, řekla vyšetřovatelka Michaela Kučerová.
Muž na sociálních sítích oslovil minimálně dvě stě dívek. "Nejprve se představil jako čtrnáctiletá dívka, která nabízela natáčení porna. Vsadil na to, že mu dívky jako dívce lépe uvěří, což byla pravda. Pak jakoby předal kontakt na kamaráda producenta, který se podle potřeby tvářil, že je mu devatenáct až jednadvacet let," popsala taktiku zadrženého Kučerová.
Poté už se s pomocí lichotek snažil dívky získat k natáčení porna. "Sliboval jim, že se nikdo nic nedozví, odměna měla být 30 tisíc až 70 tisíc korun," uvedla Kučerová.
Policie: Rodiče nekontrolují chování svých dětí na internetu
Některé z dívek se takto nechaly nalákat a šly s mužem na rande. Poté se s ním vyspaly, některé i opakovaně. Když chtěly peníze, přestal se jim ozývat.
Policisté na případ přišli díky rodičům jedné z dívek. "Muž se jí zdál podezřelý, řekla o tom rodičům a ti to nahlásili. Jako jediná se zachovala přesně tak, jak měla. Domnívám se, že případů, kdy někdo na sociálních sítích láká dívky, je spousta. Toto je špička ledovce," míní Kučerová.
Zdůraznila však, že pachatel nikdy nepoužil násilí. Ve chvíli, kdy dívky odmítly, na ně dál nenaléhal. "Vše dělaly dobrovolně," uvedla.
Snaží se tak varovat především rodiče, kteří se podle ní musí zajímat o to, co jejich dítě dělá ve volném čase a na internetu. "Reakcí rodičů, když se o počínání svých dcer dozvěděli, byl šok," zdůraznila Kučerová.
Šlo podle ní o dívky ze slušných rodin, stejně tak pachatel měl čistý trestní rejstřík a podle Kučerové šlo o "normálního chlapa". Vyšetřování případu potrvá ještě několik měsíců, dívek mohlo být více než dvě stě.
Podle policistů rodiče nebezpečí na internetu a sociálních sítích podceňují, často se svými znalostmi za dětmi zaostávají a nedokážou jejich činnost na internetu kontrolovat. Proto policie pořádá s dalšími organizacemi a institucemi školení a semináře pro učitele, rodiče i děti.