Památník holocaustu v Hodoníně se otevře v roce 2016

ČTK ČTK
19. 8. 2012 17:40
Do té doby bude areál přístupný jen při výjimečných příležitostech
Budování památníku
Budování památníku | Foto: Národní pedagogické muzeum Jana Amose Komenského

Hodonín (Blanensko) - Památník romského holocaustu v bývalém táboře v Hodoníně u Kunštátu se veřejnosti otevře zřejmě v srpnu 2016.

Do té doby si zájemci areál prohlédnou jen při výjimečných příležitostech, jako byl například nedělní pietní akt k výročí největšího transportu Romů do Osvětimi.

Informovaly o tom Národní pedagogické muzeum a knihovna Jana Amose Komenského. Pracovníci muzea dostali přípravu památníku na starost.

Práce na památníku začaly koncem letošního jara. Prvním hmatatelným výsledkem je oprava jediného původního vězeňského baráku.

V neděli si v něm mohli účastníci pietního shromáždění prohlédnout provizorní jednodenní expozici. Dále zbývá provést terénní úpravy a postavit návštěvnické informační centrum.

Na scénáři budoucí stálé expozice už začala pracovat skupina odborníků. V táborovém baráku vznikne výstava evokující kruté podmínky, v nichž vězni žili. Druhá část expozice pak podrobně seznámí návštěvníky s celou pohnutou historií hodonínského tábora, kde trpěli vězni několika režimů.

Nejtragičtější etapou v dějinách tábora byly roky 1942 až 1943, kdy sloužil k internaci moravských Romů. Více než 200 jich zemřelo následkem nemocí a špatných životních podmínek, další skončili v Osvětimi. Podobné zařízení bylo v Letech na Písecku.

Tábor později sloužil jako lazaret pro rudoarmějce. Poté tam umírali na tyfus a další nemoci Němci, kteří kvůli věku a zdravotnímu stavu nebyli schopní odsunu.

Po nástupu komunistů k moci se areál na dva roky změnil v tábor nucených prací pro odpůrce režimu. Později začal sloužil k rekreaci, dokud jej stát nevykoupil a nerozhodl o vybudování památníku.

 

Právě se děje

Další zprávy