Opoziční TOP 09 chce odvolat starostku Brna-sever z ODS

ČTK ČTK
16. 12. 2013 13:04
Důvodem je její zapojení do policejního vyšetřování v kauze Bytasen.
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Opoziční TOP 09 chce nechat odvolat starostku městské části Brno-sever Sabinu Tomíškovou (ODS) a místostarostu Ivana Svobodu (ODS) z funkcí. Důvodem je policejní vyšetřování kolem dlouholeté kauzy Bytasen, řekl zastupitel radnice Pavel Wisman (TOP 09).

Tomíšková řekla, že policejní vyšetřování je uzavřené a ona sama není ani obviněná, ani obžalovaná, na postu starostky však netrvá. TOP 09 se podle Wismana bude snažit starostku a místostarostu odvolat na čtvrtečním zasedání zastupitelstva.

Nevýhodné smlouvy připravily město o 119 milionů korun

V kauze mělo vedení radnice z let 1998 až 2002 schválit údajně nevýhodné smlouvy s firmou Bytasen, která pro městskou část spravuje byty. Podpisem těchto smluv přišla podle dostupných informací městská pokladna o 119 milionů korun. Bytasen si různé služby vyfakturoval v období sedmi let.

Mezi obžalovanými je i místostarosta Svoboda. "Myslíme si, že je nevhodné, aby radnici vedli lidé, kteří pravidelně navštěvují policejní výslechy či soudní stání," podotkl Wisman.

Podle Tomíškové se problému bude věnovat nejbližší zasedání místního klubu ODS, jehož termín zatím není známý. Klub dá definitivní stanovisko. "Já nyní v kauze nefiguruji jako obviněná nebo obžalovaná. Pokud by se však mé setrvání ve funkci stalo přítěží pro radnici nebo ODS, tak na něm netrvám," uvedla starostka. Podle informací TOP 09 byla navíc dříve ředitelkou Bytasenu.

Policie obvinila bývalé vedení radnice Brna-sever loni na podzim. V kauze figuruje všech devět dosud žijících radních.

V Brně-severu nyní vládne koalice ODS a ČSSD, sociální demokraté dosud odvolání starostky a místostarosty bránili. I oni budou mít tento týden zasedání klubu, které dá před zastupitelstvem jasné stanovisko.

Zasedání zastupitelstva se uskuteční ve čtvrtek v 15:00 v klubovně na Okružní ulici.

 

Právě se děje

Další zprávy