Lidovecký kandidát na senátora získá i podporu zelených

ČTK ČTK
15. 12. 2013 15:50
Kandiát KDU-ČSL v doplňovacích volbách na Zlínsku má jako jediný zkušenost s politikou
Nový senátor má v těchto lavicích nahradit Tomia Okamuru.
Nový senátor má v těchto lavicích nahradit Tomia Okamuru. | Foto: Ludvík Hradilek

Zlín - Strana zelených podpoří v doplňovacích senátních volbách v obvodu 80, který tvoří Zlínsko a část Uherskohradišťska, kandidáta KDU-ČSL, starostu Uherského Brodu Patrika Kunčara. Rozhodla o tom víkendová krajská konference strany, informoval krajský předseda SZ Vilém Jurek. Zelení vlastního kandidáta do voleb nepostavili. O jejich podporu se ucházeli ještě dva další kandidáti.

Delegáti se rozhodovali ještě mezi aktivistou Luďkem Maděrou (Česká pirátská strana) a kandidátkou STAN a Zlínského hnutí nezávislých, hudebnicí Zuzanou Lapčíkovou, kterou podpořila i TOP 09 a podle vyjádření Lapčíkové také Strana zelených. Podle Jurka se ale na její podpoře delegáti neusnesli. "Nemohli jsme její vyjádření dříve dementovat pro případ, že bychom ji nakonec přece jen podpořili. Nejvíce hlasů ale dostal pan Kunčar," vysvětlil Jurek.

Pro starostu Uherského Brodu nakonec mimo jiné rozhodlo i to, že má jako jediný z trojice zkušenosti s praktickou politikou, uvedl Jurek. Zelení se s Kunčarem shodují v přístupu k transparentní politice i v otázkách životního prostředí. "Shodli jsme se například na problémech dostavby Temelína nebo nesmyslných plánech oživení kanálu Dunaj-Odra-Labe," dodal Jurek. SZ podporovala lidovce v tomto obvodě i při posledních volbách loni.

Doplňovací volby se druhý lednový víkend konají proto, že místo senátora v obvodu uvolnil loni zvolený Tomio Okamura. Uspěl se svým hnutím Úsvit přímé demokracie v letošních sněmovních volbách a stal se poslancem. Senátorský mandát mu tak zanikl. Loni v říjnu se o mandát senátora utkalo sedm kandidátů, v lednu se jich o něj utká devět.

Sociální demokraté posílají do voleb krajskou zastupitelku, bývalou krajskou radní a někdejší starostku Brumova - Bylnice na Zlínsku Milenu Kovaříkovou. Z šesti minule neúspěšných kandidátů si volby zopakuje jen předsedkyně Sdružení místních samospráv Jana Juřenčáková, která byla v obvodu 80 v letech 2006 až 2012 senátorkou za hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Nyní kandiduje za hnutí Nezávislí.

Okamura by v Senátu v barvách hnutí Úsvit rád viděl lékaře a otce své přítelkyně Pavla Talaše z Napajedel. Podpořilo ho i hnutí ANO, které vlastního kandidáta nepostavilo. KSČM vsadila na zlínského zastupitele Radomíra Rafaju a za ODS bude kandidovat bývalý hejtman, nyní krajský zastupitel a předseda strany ve Zlínském kraji Libor Lukáš. Do voleb jde i Strana svobodných občanů, za kterou se o mandát pokusí živnostník z Otrokovic Jiří Remeš.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy