Betlémské světlo rozzářilo české domácnosti

Anna Bromová
16. 12. 2013 11:31
Do rukou vikáře brněnské diecéze, Jiřího Mikuláška, jej předali skauti.
Foto: Anna Bromová

Brno - Plamínek věčného světla z místa narození Ježíše Krista může od nedělního rána hořet doma na svíci každému.

Z vídeňského votivního kostela na Rooseveltplatz ho, stejně jako v minulých letech, dovezli čeští skauti do Brna a poté při mši předali představitelům brněnské diecéze. Do dalších českých měst rozvezou junáci světlo vlakem den před poslední adventní nedělí.

Na nedělní mši si Betlémské světlo převzal vikář brněnské diecéze Jiří Mikulášek a po jejím skončení si svou svíčku zapálili i zájemci z řad veřejnosti. Přijít si pro něj ale mohou také po celou dobu adventu do katedrály svatého Petra a Pavla, kde světlo plane neustále.

Ačkoli není křesťankou, malý ohníček si v lucerně odnesla také devatenáctiletá studentka Simona Šalomounová. „Je to prostě tradice. Chodila jsem si pro světlo jako malá, když naši připravovali dárky a stromeček," svěřila se s tím, že samotné předávání Betlémského světla letos viděla poprvé. 

Foto: Anna Bromová

Přinášení světla má kořeny v italské pověst o křižákovi

V minulých letech si pro něj chodila na Štědrý den podobně jako mnoho ostatních lidí, kteří si sváteční atmosféru rádi zpříjemní procházkou a vzpomínkou na ty, kteří světlo svíčky nikdy neviděli.

Právě za tímto účelem poměrně mladá tradice zapalování Betlémského světla vznikla. V roce 1986 chtěli pracovníci rakouského rozhlasu v Linci propagovat sbírku Světlo ve tmě pro zrakově postižené děti. Nechali se inspirovat italskou pověstí o mladém křižákovi, který se zapřísáhl přinést do Florencie plamínek ohně z věčného světla, které hoří v Betlémské basilice.

Z Vídně do Betléma proto každý rok jezdí chlapec nebo dívka, jenž vykonali nějaký dobrý skutek pro své blízké, a přiváží světlo zažehnuté v jeskyni, kde se údajně narodil Ježíš Kristus. Z rakouského hlavního města se poté rozváží plamínek do celého světa.

Do Brna vezli Betlémské světlo junáci hned ve dvou svítilnách. "Měli jsme jednu hlavní a jednu záložní, aby se nic nestalo a nemuseli jsme jet znovu," řekl pro ČTK skaut David Janoška.

V České republice není šíření věčného světla spojené s žádnou charitativní sbírkou. „Díky této akci, mají skauti možnost navštívit ve svém okolí spoustu sousedů i neznámých lidí a mohou si všimnout, kdo by potřeboval pomoci během roku," uvedla Stanislava Vachová ze střediska Junáku Řehoře Mendela v Brně. Spolu s plamínkem se tedy šíří hlavně vánoční atmosféra a poselství konání dobrých skutků.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy