Brno - Členové Akademického senátu se ve středu shodli, že v čele Filozofické fakulty Masarykovy univerzity by měl stát Milan Pol.
Pol zahájí čtyřleté volební období 1. dubna, po jmenování rektorem. Do děkanského křesla usedne profesor pedagogických věd po Josefu Krobovi, který zakončuje své již druhé volební období.
Na tento post kandidovali také historik Libor Jan a romanista Petr Kyloušek, kterému by Pol rád svěřil místo proděkana pro vědu ve svém týmu. Studijní agendu vloží do rukou Rostislava Niederleho a Petra Škyříka, vnější a vnitřní vztahy budou rozvíjet Tomáš Pospíšil a Jana Horáková.
Přestavba komplikuje soudržnost fakulty
Na předvolební rozmluvě děkan naznačil, že si vytyčil několik nelehkých cílů. "Problém je v rozvolněnosti fakulty. Musíme pracovat na její pospolitosti, aby mohla vystupovat jednotněji navenek," říká a částečně vidí příčinu problému v probíhající přestavbě hlavních budov fakulty. Kvůli ní se některé ústavy a katedry roztříštily do náhradních budov daleko od sebe.
Soudržnosti se podle něj dá dosáhnout jedině vedením spojujícím lidi různých zájmů, věku, zkušeností a názorů. "Vedení musí být ochotné komunikovat se všemi, kdo na fakultě pracují, studují a mají o ni zájem," vyjmenoval Pol ty, kdo podle něj mohou nabízet zajímavé pohledy na chod fakulty.
"Učitele chci nabádat, aby dali větší prostor diskuzím se studenty, což může přinést čerstvý vzduch do výuky. Také by bylo dobré nabízet studentům více možností výuky, aby se mohli pak lépe uplatnit na trhu práce," vysvětluje Pol.
Vědecký výzkum na tom není nejlépe
Kvalitní vzdělání a špičkový výzkum na sebevědomé fakultě považuje nový děkan ve svém programu za klíčové oblasti zájmu, kterým budou všechny další činnosti podřízeny. "Musí být jasné, že tohle je prioritou, kterou chceme rozvíjet," řekl.
"Ačkoli ve vědeckém výzkumu a rozvoji je filozofická fakulta výkonnější oproti ostatním, konkurenční Univerzita Karlova a Univerzita Palackého ji předbíhají," řekl a dodal, že fakulta bude stále ctít tradice a zkušenosti, zároveň však musí být otevřena inovacím.
"Budeme se muset zamýšlet nad tím, jak si zachovat svobodu bádání a současně se přeorganizovat tak, abychom uspěli ve stále tvrdší konkurenci," přemýšlí Pol.
Studentům slibuje klub, časopisům a publikacím větší podporu
Vedle vědecké a studijní činnosti vyzdvihl také společenskou a kulturní činnost fakulty. Nechce opomínat publikace a studentské časopisy, které by se měly dočkat lepší distribuce. "To je velký problém publikací celé univerzity. Sedm z deseti publikací není finančně podpořeno," vysvětluje Pol.
Studentům podle něj chybí místo pro setkávání, což by chtěl vyřešit založením fakultního klubu. Talentovaným doktorandům by přál větší možnosti účasti v badatelských týmech. Na propagaci vědeckých výzkumů je zaměřen projekt Věda v kině, který plánuje ve spolupráci s univerzitním kinem Scala.
Za důležitou považuje také internacionalizaci: "Mobility jsou na vzestupu, musíme proto hledat kvalitu v zahraničních příjezdech a výjezdech, aby nebyly jen údaji v tabulkách," shrnuje své cíle Pol.