Na svazích pod Špilberkem poroste víno, bude propagovat Brno

Bára Sobotková
10. 4. 2014 11:46
Do podhradí městské dominanty se po sto čtyřiceti letech vrací vinice. Za tři roky bude možné ochutnat první ryzlink rýnský či rulandské šedé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno – Kopec pod hradem Špilberk bude po sto čyřiceti letech osázen vinnou révou. Město vyhradilo nové vinici plochu v rozměru 700 metrů čtverečních, kde v polovině dubna začnou vinaři vysazovat přibližně 420 vinných keřů. První ochutnávka hotového vína by mohla být za tři roky.

Lahve z městské vinice budou polepeny etiketami s logem Brna a třetina z nich bude poskytována k reprezentaci města. „Víno bude sloužit k propagaci města jako centra jižní Moravy, pro niž je víno symbolem a hlavním produktem,“ vysvětlil primátor města Roman Onderka.

Tradice vinic na svazích pod hradem Špilberk se táhla již od 13. století do 60. až 70. let 19. století, kdy je začal nahrazovat stávající park. Město se chce nyní k pěstování vinné révy v centru města vrátit.

Podle Jiřího Nečase ze spolku Vinice na Špilberku se lidé mohou těšit na historické odrůdy rulandské šedé a ryzlink rýnský.

Spolek vinici na vlastní náklady vysází a následně se o ni bude starat, réva i produkty budou podle dohody patřit městu. Podle náměstka Olivera Pospíšila jde o spravedlivou dohodu, kdy bude spolek za svěření pozemků jako protiplnění používat etikety s logem města a poskytovat třetinu lahví na propagaci.

Dohodu o provozování vinice uzavřelo město se spolkem do roku 2033.

 

Právě se děje

Další zprávy