Dělníci se pustili do opravy Zelného trhu, mají 298 dní

Bára Sobotková
9. 4. 2014 20:16
Stánkaři se na opravené náměstí vrátí nejdříve koncem listopadu, kdy začínají tradiční vánoční trhy. Ty už by podle města neměla rekonstrukce omezit.
Zelný trh zkrášlí nová dlažba, lavičky, fontánky i více zeleně.
Zelný trh zkrášlí nová dlažba, lavičky, fontánky i více zeleně. | Foto: Bára Sobotková

Brno – Brněnský Zelný trh je od pondělí uzavřen zelinářům i kolemjdoucím. Náměstí, které každý den zaplňovaly ovocnářské, zelinářské a květinářské stánky, je od středy v rukou stavbařů. Ti by měli rekonstrukci za 60 milionů dokončit za 298 dní.

Tradiční vánoční trhy začínající na konci listopadu by se na „Zelňáku“ měly odehrávat bez omezení, ke konci roku už jsou totiž naplánovány jen poslední úpravy okrajových prostor náměstí.

„Náměstí je důležitou součástí města, a to i kvůli vánočním trhům, které tady letos opravdu chceme uspořádat,“ zdůraznil primátor Brna Roman Onderka směrem ke stavitelské firmě a apeloval na ni, aby dodržela datum dokončení oprav a nebrala si příklad z rekonstrukce ulice Milady Horákové.

„Nechci, aby tady byli vidět dva nebo tři lidi za den, z nichž jeden ani nepracuje. Tohle jednání vyvolává velkou zlobu s radnicí,“ varoval zhotovitele.

Fontánky i voda na umytí ovoce a zeleniny

Koncem letošního roku se Brňané dočkají nových laviček, osvětlení a sedmnácti stromů. Příjemnou atmosféru náměstí budou dotvářet také tři nové vodní objekty.

„Fontánky budou tryskat ze země, což by mohly ocenit především děti, protože se v nich budou moct ráchat,“ říká architekt Tomáš Rusín a dodává, že přibude také prostor pro umytí ovoce a zeleniny, které si lidé na trzích zakoupí. Počítá i s tím, že se náměstí v noci přemění na parkoviště s 51 místy.

Vizualizace Zelného trhu v Brně.
Vizualizace Zelného trhu v Brně. | Foto: Ateliér RAW

Podle architektů se lidé nemusí obávat radikálních změn, které by proměnily historicky významné barokní náměstí k nepoznání. „Chceme zachovat charakter Zelného trhu. Také dlažba by měla působit přirozeně, trochu ošlapaně, aby do prostředí zapadala,“ slibuje.

Tradice trhů na náměstí v centru města nyní obklopeném divadly Husa na provázku a Reduta se zrodila již ve 13. století.

Rekonstrukce za 60 milionů bude z velké části financována z peněz Evropské unie. Termín zahájení odsunul nezbytný archeologický průzkum, ten by však průběh oprav dále zdržovat neměl.

Oprava historického brněnského náměstí oficiálně začala předáním stavebního prostoru 30. března, v pondělí náměstí slavnostně uzamkli divadelníci z divadla Husa na provázku. Primátor města doufá, že netradiční náměstí neztratí svůj génius loci, ale naopak bude po opravě nabízet něco navíc. Zelný trh je podle mgistrátu předposlední náměstí vyžadující rekonstrukci, dále se chce zabývat ještě Dominikánským náměstím.

 

Právě se děje

Další zprávy