Masarykova univerzita dá peníze studentům, kteří budou pomáhat uprchlíkům

ČTK ČTK
29. 9. 2015 13:32
Masarykova univerzita Brno vyhlásila speciální stipendijní program pro studenty, kteří chtějí pomáhat uprchlíkům. Peníze jsou určeny k hrazení cestovních nákladů, nikoli jako odměna za dobrovolnickou práci. Do fondu univerzita vložila statisíce korun a přispívat do něj může i veřejnost. Studenti mohou pomoct uprchlíkům i na českém území například poskytnutím rad z právní nebo sociální oblasti, případně je mohou učit jazyky nebo jim vytvářet aktivity pro volný čas. O peníze mohou studenti žádat do 23. října.
Masarykova univerzita
Masarykova univerzita | Foto: Masarykova univerzita v Brně

Brno - Masarykova univerzita Brno (MU) vyhlásila stipendijní program pro podporu dobrovolnických činností studentů, kteří v zahraničí i České republice pomáhají uprchlíkům. Ve fondu jsou statisíce korun, řekl novinářům rektor univerzity Mikuláš Bek. Přispět do něj mohou i lidé.

Peníze podle rektora nebudou odměnou studentů za jejich dobrovolnickou práci, ale mohou sloužit například na jejich cestovné, ubytování nebo na potřebná školení. Studenti mohou o peníze žádat do 23. října.

Podle Zuzany Lenhartové z Pedagogické fakulty MU působí v současnosti v zahraničí kolem 300 českých dobrovolníků, mezi nimiž jsou desítky studentů.

"Pomáhají na místech nejvíce zasažených uprchlickou krizí. Patří mezi ně Röszke v Maďarsku, Tovarnik v Chorvatsku a Bapske v Srbsku," vyjmenovala Lenhartová, která založila v brněnském kině Scala sbírku pro uprchlíky.

Lidé nosí pláštěnky, batohy, nové spodní prádlo, ponožky, spacáky, karimatky, šály, rukavice, čepice nebo obvazové materiály. Z této sbírky dobrovolníci čerpají věci, které pak převážejí do zmíněných míst.

Příspěvek především na cestovní náklady

A právě náklady spojené s přepravou nebo ubytováním má řešit nově vzniklý stipendijní program, ve kterém jsou peníze z rezervy rektora a část peněz se uvolní i ze stipendijních fondů fakult. Dát peníze ale může kdokoliv. "Veřejnost může přispět přes darovací portál," uvedl prorektor pro vnější vztahy Ivan Malý.

Kromě toho mohou studenti pomoct uprchlíkům na českém území poskytnutím rad z právní nebo sociální oblasti, případně je mohou učit jazyky nebo jim vytvářet aktivity pro volný čas.

Od října začne skupina studentů z Právnické fakulty MU jednou týdně jezdit do uprchlického zařízení v Zastávce u Brna, kde bude příchozím poskytovat právní pomoc v oblasti azylového práva a seznámí je s jejich možnostmi a povinnostmi.

Pedagogická fakulta MU zase chystá kurz pro přípravu dobrovolníků na práci s uprchlíky, kde jim experti mimo jiné poskytnou informace, jak se pohybovat v oblastech, kam běženci přijíždějí. Centrum jazykového vzdělání MU nabízí učebnice češtiny, které jsou vhodné pro cizince, kteří neznají žádný světový jazyk.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Klimatická konference v Madridu pokračuje, zatím bez dohody

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se podle agentury AP zatím nedohodly na znění závěrečných dokumentů, jejichž návrh přes noc vypracovali experti. Jednání doprovázejí demonstrace, jejichž účastníci žádají razantní boj proti globálnímu oteplování.

V Madridu jednají zástupci téměř 200 států světa o ochraně klimatu, ne všechny státy jsou ale připraveny zavázat se k přísnějším opatřením.

Podle kritiků dokumenty v navrhovaném znění mohou narušit existující závazky obsažené v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Neberou údajně patřičně v úvahu varování vědců, že emise skleníkových plynů je zapotřebí dramaticky a co nejdříve snížit. Debatuje se i o pomoci pro chudší státy, které s dopady klimatických změn bojují, a o režimu emisních povolenek.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Dráhař Bábek dojel na SP v Brisbane třetí v keirinu

Cyklista Tomáš Bábek byl na Světovém poháru dráhařů v Brisbane třetí v keirinu. Ve finále dojel za vítězným Kolumbijcem Kevinem Santiagem Quinterem a druhým Matthewem Glaetzerem z Austrálie.

Bábek přitom nezačal závod úspěšně, v prvním kole skončil ve své rozjížďce až třetí a musel do oprav. V nich ale souboj o jediné postupové místo s trojicí protivníků zvládl a v semifinále nestačil jen na Glaetzera.

Bábek je v keirinu evropským šampionem z roku 2016 a bronzovým medailistou z MS o rok později. Letos v říjnu skončil v této disciplíně na ME v Apeldoornu čtvrtý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fryčová suverénně vyhrála maraton v Antarktidě

Česká vytrvalkyně Lenka Fryčová vyhrála maraton v Antarktidě, který se běžel na sněhu a ledu za teploty -20 stupňů Celsia. Předběhlo ji jen šest mužů, vítězný Američan William Hafferty překonal časem 3:34:12 o půl minuty traťový rekord Petra Vabrouška z roku 2013.

Fryčová, která je rovněž úspěšnou malířkou, dostala závod na 80. stupni jižní šířky jako dárek k narozeninám. Vyhrála v čase 4:40:38, druhou Beatu Larsonovou za sebou nechala o 50 minut.

Zdroj: ČTK
Další zprávy