Kontroverzního úředníka zpět nechceme, bouří se opozice

ČTK ČTK
5. 4. 2011 10:34
Ladislav Juříček je podle SZ odpovědný za chybné výběrové řízení na opravu vily Tugendhat
Návrat Juříčka hlasitě kritizuje i zelený zastupitel Martin Ander.
Návrat Juříčka hlasitě kritizuje i zelený zastupitel Martin Ander. | Foto: Veronika Skálová

Brno - Vlnu kritiky si od opozice vysloužila brněnská koalice ČSSD a ODS, když dosadila na post vedoucího odboru technických sítí kontroverzního úředníka Ladislava Juříčka.

Na magistrátu před lety vedl investice a podle zastupitele Martina Andera (SZ) je odpovědný například za chyby ve výběrovém řízení na projekt zrestaurování vily Tugendhat. Soutěž později jako nezákonnou zrušil soud. Koalice Juříčka hájí.

Juříček nese podle Andera spoluodpovědnost minimálně za to, že když chybné výběrové řízení na projekt opravy vily zrušil soud, vyplatilo město ještě vítězi poslední splátku. Projekt vyšel na asi deset milionů korun.

Za Juříčkovy éry se uskutečnila i zakázka na opravu náměstí Svobody, v níž pozdější magistrátní audit našel 14 chyb. Zelení už tehdy kritizovali to, že nepadlo jméno konkrétního odpovědného úředníka.

Zastupitel Daniel Rychnovský (KDU-ČSL) argumentoval i tím, že Juříček po odchodu z magistrátu pracoval v podniku Povodí Moravy, kde některé zakázky vyšetřovala policie.

"Nikdy jsem nebyl vyšetřován policií, žádnou složkou. Pokud se mi doneslo ke sluchu, týkalo se to hlavně zakázek, které si organizoval tehdejší generální ředitel," řekl Juříček zastupitelům. Na dotaz zastupitele Mojmíra Vlašína (SZ) připustil, že z Povodí Moravy byl propuštěn.

Odpovědný primátorův náměstek Robert Kotzian (ODS) k Juříčkově jmenování řekl jen to, že kandidát splnil všechny předpoklady, vybrala ho výběrová komise a její volbu potvrdila rada. Ander se ho ptal, zda komise nebo rada zohlednila pochybnosti kolem kvality dřívější Juříčkovy práce na magistrátu. "Nebylo (to) zohledněno nijak," reagoval na Kotzianovu odpověď.

Juříčkovi projdou rukama stamiliony ročně

Juříček bude jako šéf odboru technických sítí rozhodovat o stamilionech ročně. Výběrové řízení na post bylo vyhlášeno, protože končící šéf odchází do důchodu.

Podle MF Dnes Juříčka vybrali v komisi primátor Roman Onderka (ČSSD), náměstek Kotzian, tajemník Pavel Loutocký a také zastupitel a člen představenstva Technických sítí Miloslav Humpolíček (ČSSD).

Humpolíček byl v minulém volebním období místostarostou Brna-Králova Pole. V tomtéž volebním období působil Juříček jako asistent královopolského starosty Ivana Kopečného (ODS).

 

Právě se děje

Další zprávy