reklama
 
 

Kanada zkoumá život Romů v Česku. Ve hře jsou víza

2. 2. 2011 22:19
Účelem je získat co nejvíce informací k případné revizi vízové povinnosti, potvrzuje velvyslanectví

Brno - Kanadští experti ve středu vyzvídali v brněnském Muzeu romské kultury, jaká je situace menšin v Česku a jak stát pečuje o integraci Romů. Jejich mise souvisela s českou snahou zrušit vízovou povinnost při cestě do Kanady.

 Experti se v Brně ptali například na roli vlády v péči o Romy, uvedl jeden z účastníků schůzky Karel Holomek ze Společenství Romů na Moravě. Osobně prý doporučil expertům víza zrušit.

Holomek členům mise řekl, že není v silách vlády Romům zamezit, aby v případě zrušení víz do Kanady cestovali. "Na druhou stranu jsem řekl, že čeští Romové nepředstavují žádné akutní nebezpečí, a je pro to několik důvodů. Jsou mnohem integrovanější než Romové slovenští nebo balkánští, Česko je demokratickou a bezpečnou zemí a jakékoliv žádosti o azyl by v Kanadě neuspěly," řekl.

Holomek: Ze zavedení víz jsou obviňováni Romové. Neprávem

Zrušení vízové povinnosti by prý uvítal i z toho důvodu, že v ČR jsou podle něj za znovuzavedení víz Romové nesmyslně obviňováni. Kdyby povinnost zanikla, zlepšilo by se prý pro Romy ovzduší v ČR. Dodal, že podle jeho informací čeští Romové, kteří do Kanady odešli, v zemi úspěšně získali práci a nejsou pro ni žádnou zátěží.

Naopak životní podmínky pro romskou menšinu v ČR nezhodnotil Holomek pozitivně, za posledních pět let se podle něj situace spíš zhoršila, než zlepšila. Viní z toho hlavně samosprávy. Připomněl politiky, jako jsou Jiří Čunek, Liana Janáčková a Ivana Řápková, a jejich výroky i činy na adresu Romů. Podle něj tak jen rozjitřili atmosféru ve společnosti.

Kanadští experti si na tento týden v České republice  naplánovali schůzky se zástupci české státní a neziskové sféry. "Účelem této návštěvy je získat co nejvíce informací k případné budoucí revizi vízové povinnosti," řekla v lednu mluvčí kanadského velvyslanectví v Praze Petra Šedinová.

Kanada znovuobnovila vízovou povinnost pro Čechy předloni. Praha nese víza velmi nelibě, žádala o pomoc i sedmadvacítku. EU se sice postavila na stranu Česka a hrozila protiopatřeními, ovšem nic konkrétního nezavedla.

autor: ČTK | 2. 2. 2011 22:19

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Jihomoravský kraj

  reklama
  reklama
  reklama