Starosta Bydžova vysvětloval na policii výroky o Romech

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 2. 2011 15:42
Podle trestního oznámení pronesl rasistické výroky

Hradec Králové - Starosta Nového Bydžova Pavel Louda (ODS) musel na policii.

Šel podat vysvětlení kvůli trestnímu oznámení, jež na něj podala pražská advokátní kancelář, a to za jeho údajně rasistické výroky na adresu Romů ve městě.

"Budu čekat, jaký to vezme další vývoj," řekl Louda. Tvrdí, že jeho výroky rozhodně nebyly myšleny jako rasistické. "Myslím, že se to zbytečně dramatizuje, že se na tom chce rádoby někdo zviditelnit."

Starosta na webu radnice loni zveřejnil článek, který obsahoval například výrok: "Roztahují se ve městě, otravují, kradou, znásilňují. Čas, kdy slušný občan pracuje, cikáni tráví rozvalení na lavičkách na náměstí a spokojeně klábosí."

Mluvčí královéhradecké policie pouze potvrdila, že starosta na policii byl. "Vyšetřovatel nadále trestní oznámení prověřuje," řekla bez bližších podrobností mluvčí.

Bydžov řešil i ministr vnitra

Situace v sedmitisícovém Novém Bydžově se vyhrotila loni v listopadu po několika přepadeních a znásilnění mladé ženy.

Petici žádající zajištění bezpečnosti podepsalo 3257 lidí. Starosta vydal prohlášení ostře kritizující Romy a vyhlásil sérii opatření proti problémovým obyvatelům.

Město 13. ledna navštívil také ministr vnitra Radek John, který přislíbil v případě dalších problémů s bezpečností posílení policie.

Bydžovská radnice kvůli zvýšené trestné činnosti povolala do města bezpečnostní agenturu a zvýšila počet strážníků ze čtyř na šest.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Robert Svoboda rezignoval na funkci trenéra hokejistů Zlína

Hokejisté Zlína jsou bez trenéra. Robert Svoboda rezignoval po nedělní porážce s Kladnem a kvůli výkonům v úvodu extraligy, v níž jsou Berani poslední. V osmi zápasech získali pět bodů. Klub o změnách informoval v tiskové zprávě.

"Po duelu v Kladně bylo jasné, že týmu může pomoci změna trenéra. Myslím, že je to momentálně neodkladně správná věc, která může ještě vše obrátit k lepšímu,“ uvedl Svoboda s tím, že chce z mužstva sejmout tlak okolí, který je vyvíjen na něj osobně a mužstva se negativně dotýká.

Berany v zápase na ledě Olomouce povede asistent Martin Hamrlík společně s koučem zlínské juniorky Lubošem Jenáčkem.

před 42 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy