Brno - Policie prověřuje hospodaření Národního divadla v Brně.
Kriminalisté si z vlastní iniciativy vyžádali k věci zprávu bývalého ekonomického náměstka divadla Reného Adámka, který způsob hospodaření divadla pod vedením ředitele Daniela Dvořáka kritizuje. Na základě podrobné analýzy tohoto dokumentu rozhodnou policisté o dalším postupu ve věci.
"Zatím jsme ve stádiu ověřování dat. Zda bude či by mohlo být zahájeno trestní stíhání, to nyní nelze říci," řekla policejní mluvčí Petra Vedrová. Zkoumání dat z Adámkovy zprávy potrvá několik týdnů.
Bývalý ekonomický náměstek ředitele Dvořáka vypracoval třicetistránkovou zprávu, v níž hovoří o pochybeních. Staly se údajně v uplynulých pěti letech.
Divadlo podle Adámka uzavíralo nevýhodné pronájmy, jen pět ze 16 premiér si na sebe vydělalo, neúměrně narostly honoráře pro režiséry a scénografy a navíc se údajně neprůhledně nakládalo se vstupenkami na představení.
Opozice žádá odvolání Dvořáka
Dvořák pochybení důrazně popřel. Vedení města, které je zřizovatelem divadla, do něj následně poslalo kontrolu, která se zabývá dodržováním právních předpisů v tomto zařízení. Výsledky prověrky hospodaření by měly být známy příští rok v únoru.
Zástupci opozičních stran z brněnského zastupitelstva v říjnu vyzvali radní, aby odvolali Dvořáka. Podle kritiků ztratil důvěru podřízených.
Zaměstnanci divadla kritizovali kdysi zvažované sedmiměsíční přerušení provozu opery, které by pro ně znamenalo nutnost si sehnat jinou práci, nebo se zapsat na úřad práce.
Přerušení činnosti opery hrozilo v souvislosti s plánovanou rozsáhlou rekonstrukcí Janáčkova divadla. Odpůrci záměru iniciovali vznik internetové petice za záchranu divadla, kterou podepsalo 4000 lidí.