Brno - Bývalý ředitel brněnských strážníků Jaroslav Přikryl u brněnského městského soudu popřel, že by dopravní přestupky svých známých řešil domluvou místo toho, aby jim byla udělena pokuta.
Přikryl je obžalován z 31 takovýchto skutků. Za zneužití pravomoci úřední osoby mu nyní hrozí až rok vězení. Podle něj obžaloba obsahuje údaje "vytržené z kontextu, které jsou nesourodým slepencem několika skutkových dějů".
Přikryl uvedl, že vznikla nepravdivá fáma, že zahlazováním přestupků pomáhal známým. Soudu při dnešním zahájení procesu řekl, že mnohé z těchto lidí vůbec nezná. Ti se podle strážníků v terénu dopustili přestupků kvůli parkování na chodníku, na místech se zákazem stání nebo v těsné blízkosti křižovatek.
"Každý z těchto lidí (31 řidičů) si přišel na městskou policii stěžovat na to, že jim hrozí pokuta. Policejní orgán se při vyšetřování vůbec nezabýval podstatou věci," řekl Přikryl.
Mezi lidmi, jimž byl zahlazen přestupek, by měli být podnikatelé nebo dva komunální politici. U těchto spisů je v počítačovém systému strážníků uvedeno, že je řešil strážník s číslem 01031 - tedy Přikryl.
Přikryl: Selhala má podřízená
Ten ale uvedl, že sám do systému nic k těmto kauzám nevložil, přičemž podle předpisů městské policie je podle něj za řešení přestupku odpovědný ten, kdo tento zápis učinil, což on "v žádném případě nebyl".
Podle bývalého ředitele strážníků neselhal on, ale jeho podřízená, které postoupil stížnosti řidičů, aby se jimi dále zabývala. Místo toho, aby se jimi sama zabývala, uvedla prý bez jeho vědomí do systému, že je již vyřešil Přikryl.
Ten v pondělí uvedl, že šlo o kauzy, kdy strážníci při umístění oznámení o spáchání přestupku za stěrač aut postupovali v rozporu se zákonem. To přimělo řidiče si na ně stěžovat.
"Nemůže tady být zvůle strážníků s tím, že si mohou dělat, co chtějí," uvedl Přikryl.
Oznámení o spáchání dopravního přestupku našla například podle něj za stěračem lékařka, která vezla svoji rodící sestru do porodnice, nebo majitel firmy, jenž měl pro svá auta výjimky pro zaparkování v zakázaných zónách, ty ale nebyly viditelně vystaveny.
"Stoprocentně dogmaticky uplatňovat zákon nejde. Strážníci si usnadňovali práci tak, že v noci vyjížděli na sídliště a rozdávali za auta stovky parkovaček," uvedl.
Proces s Přikrylem začal až napočtvrté. V minulosti se dvakrát pro nemoc z jednání omluvil, jednou se omluvila jeho advokátka. Od 4. dubna letošního roku již není pracovníkem městské policie; pracovní poměr s ním byl ukončen dohodou.
119 spisů s osobními daty
Přikrylova kauza souvisí s několika dalšími. V září 2012 dal soud pokutu 30 tisíc korun tehdejšímu náměstkovi ředitele brněnské městské policie Milanu Šimonovi za to, že zahladil své známé dopravní přestupek. Šimon s verdiktem nesouhlasí. Uvedl, že šlo o komplot, za kterým stojí jeho někdejší nadřízený Přikryl.
Následně byl i Přikryl obviněn, že také on takto postupoval. Ten se pak pokusil dokázat, že nepostupoval nestandardně. Nechal vytáhnout ze systému strážníků přestupky, které byly řešeny původně pokutou a byly změněny na domluvu.
Tím, že pak předal 119 spisů s osobními daty lidí státnímu zastupitelství, s těmito citlivými informacemi neoprávněně nakládal. Soud jej za to v půli února potrestal 15 měsíci vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Následně byl odvolán z místa ředitele brněnské městské policie. Pak musel od strážníků odejít.
"Kdo seje vítr, sklízí bouři, a přesně to se stalo v této kauze," řekl ČTK Šimon, který je jedním ze svědků v Přikrylově případu. Zdůraznil, že v systému strážníků bylo více podezřelých přestupků řešených pouhou domluvou. Kdyby jej prý kriminalisté důkladněji zkontrolovali, bezesporu by je odhalili.