Epidemie žloutenky v Brně zasáhla i radnici. Náměstek primátora Ander je v karanténě

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2016 15:43
Epidemie žloutenky v Brně se nevyhnula ani brněnským radním. Náměstek primátora Martin Ander je kvůli hepatitidě typu A už od neděle v karanténě. Ander neví, kde se nakazil. Onemocnění ale přičítá stresu, snížené imunitě i předchozí žloutence nevirového původu. Epidemie hepatitidy typu A se po jižní Moravě a především po Brně šíří již od jara, hygienici na ni upozornili v polovině června. Za tři měsíce tehdy evidovali 61 případů a jejich počet od té doby každý týden roste.
Martin Ander.
Martin Ander. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno – Náměstek brněnského primátora Martin Ander (SZ) se nakazil žloutenkou typu A, od neděle je v karanténě na infekčním oddělení fakultní nemocnice v Bohunicích.Vedení města v pondělí odpoledne jednalo s krajskými hygieniky. Vzhledem k tomu, že je to na magistrátu ojedinělý případ, není potřeba přijímat žádná opatření, která by omezovala chod úřadu, řekl novinářům primátor Petr Vokřál (ANO). Epidemie žloutenky typu A se po jižní Moravě a především po Brně šíří již od jara, hygienici na epidemii upozornili v polovině června, od začátku roku už jsou nemocných stovky.

Magistrát přijal preventivní opatření před několika měsíci. Na chodbách rozmístil dezinfekční prostředky.

Ander neví, kde se nakazil. "Určité předpoklady, proč se virus, co po Brně v posledních měsících lítá, chytil zrovna u mě, by tu určitě byly: dlouhodobá únava, stres, snížená imunita, předchozí hepatitida nevirového původu. To všechno se asi teď nastřádalo," uvedl Ander na svém oficiálním facebookovém profilu.

Podle Radky Boháčové z krajské hygienické stanice je obvyklá absence člověka při onemocnění v práci měsíc. "Hospitalizace trvá jeden až dva týdny a pak je třeba rekonvalescence. Záleží, jak se člověk cítí," řekla. Ander chce podle svého vyjádření pracovat i z nemocnice.

Epidemie žloutenky typu A se po jižní Moravě a především po Brně šíří již od jara, hygienici na epidemii upozornili v polovině června. Za tři měsíce tehdy evidovali 61 případů a jejich počet od té doby každý týden roste. V pátek hygienici hlásili týdenní nárůst o 25 případů, celkem už jde od začátku roku o 319 případů. Nejčastěji jsou postiženi lidé mezi 25 a 44 lety.

První příznaky onemocnění se objevují 14 až 50 dní od nákazy, proto mnozí nemoc přenášejí, aniž by věděli, že jsou nemocní. Žloutenka se projevuje zvýšenou teplotou, bolestí svalů a kloubů, nevolností a nechutenstvím. Zežloutne také bělmo a kůže. Virus napadá játra, nemoc však nepatří mezi smrtelně závažná onemocnění a také nepřechází do chronického stadia.

Virus vniká do těla ústy a z těla je vylučován stolicí, a to ještě před propuknutím nemoci. Nemocný ho za sebou zanechává na toaletě, ale také na klikách od dveří, na madlech v prostředcích veřejné dopravy a podobně. Hygienici proto doporučují pravidelné mytí rukou. Rizikové je také pití ze společné sklenice či láhve, kouření jedné cigarety více lidmi.

 

Právě se děje

Další zprávy