Hygienička: Žloutenka v Brně začala u squaterů, nevnímají realitu, ale máme epidemii pod kontrolou

Jan Singer
7. 9. 2016 11:32
Nemocí špinavých rukou se letos v Jihomoravském kraji nakazilo už 215 lidí. Podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové se však epidemie století nekoná. Hygienička tvrdí, že situaci má pod kontrolou. První případy žloutenky zaznamenala hygienická stanice u brněnských mladých uživatelů marihuany a squaterů. Ministerstvo zdravotnictví už zaplatilo 849 lidem očkování.
Injekce
Injekce | Foto: Aktuálně.cz

Brno – Téměř polovina všech nakažených žloutenkou typu A letos pocházela z Jihomoravského kraje. Podle hygienické stanice epidemie vypukla v komunitě squaterů a nezaměstnaných uživatelů marihuany, kteří nedodržovali osobní hygienu.

"Kvůli nestandardnímu chování a vnímání reality je s nemocnými velmi nesnadná spolupráce, což nám výrazně ztěžuje provádět potřebná protiepidemická opatření," řekla hlavní hygienička Eva Gottvaldová a dodala, že je obtížné zjišťovat identitu lidí, kteří byli s nemocnými ve styku.

Podle hlavní hygieničky je nicméně situace pod kontrolou.

"V současné době se epidemie šíří především kvůli konzumaci potravin nemytýma rukama. Inkubační doba tohoto typu žloutenky je přibližně měsíc, lze tedy očekávat, že epidemie bude ještě určitou dobu dobíhat," uvedla Gottvaldová.

"Situace by se měla zlepšit během zimy, záleží však na lidech. Epidemie tak může trvat čtrnáct dní i půlrok,“ dodala jihomoravská hygienička Hana Pokorná.

Hygienici lidem radí, aby důsledně dodržovali osobní hygienu – tedy umývání rukou před jídlem, po užití toalety, po cestě hromadnou dopravou a po návštěvě velkých obchodních center. Měli by se také vyvarovat pití nápojů ze stejné láhve či sklenice.

V roce 2008 evidovala hygienická stanice obdobně rozsáhlou epidemii v Praze a Středočeském kraji, kdy onemocnělo 1616 lidí. Dále na přelomu roku 2014 v Karlovarském kraji, kde se žloutenkou typu A nakazilo 227 lidí.

Za posledních čtyřicet let byl nejhorší rok 1979, kdy se nemocí nakazilo přes 32 tisíc lidí. V ostatních letech byla hlášena čísla o řád, v současnosti už o dva řády nižší.

Někteří Češi dávají přednost byznysu, jiní jedou do místa s epidemií eboly dokonce na dovolenou, podivuje se hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. I kvůli nim musejí být přijata opatření na letišti. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy