Nemá příznaky ani nebolí. Žloutenku typu C má v Česku přes 80 tisíc lidí, většina o nákaze netuší

ČTK ČTK
30. 3. 2016 15:57
Studie Univerzity obrany ukázala, že lidí s chronickou žloutenkou typu C je v Česku asi osmkrát více, než se předpokládalo. Nemocných lidí může být přes 80 tisíc. Varující je především to, že spousta lidí o své nákaze netuší. Žloutenka dlouho nemá žádné příznaky, může ale nevratně poškodit játra. Není proti ní očkování. V konečné fázi je nejčastějším důvodem transplantace jater. Nadějí na úplné uzdravení je nová léčba.
Žloutenka C je nejčastějším důvodem transplantace jater. (Ilustrační foto)
Žloutenka C je nejčastějším důvodem transplantace jater. (Ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přes 80 tisíc Češek a Čechů má chronickou žloutenku typu C. Je to zhruba osmkrát víc, než uváděly dosavadní statistiky. Vyšší počty ukázala nová studie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany. Loni v ní bylo vyšetřeno v Hradci Králové, Brně a Českých Budějovicích 3000 lidí od 18 do 90 let věku.

Varující podle autora studie profesora Romana Chlíbka je, že řada lidí o své nákaze neví. Žloutenka dlouho nemá žádné příznaky, může ale nevratně poškodit játra. Nadějí na úplné uzdravení je nová léčba.

Žloutenka typu C je nejzávažnějším typem žloutenky. Není proti ní očkování, v konečné fázi je nejčastějším důvodem transplantace jater.

"Výskyt žloutenky typu C mezi dospělými podle studie činí 1,67 procenta, chronické formy 0,93 procenta. V přepočtu na celou populaci jde o 140 000 dospělých, kteří prodělali žloutenku typu C, z nich přes 80 000 tvoří lidé, kteří s touto infekcí žijí. Ve srovnání s daty Státního zdravotního ústavu je to téměř osmkrát víc," informoval Chlíbek.

Rizikové je užívání drog, tetování či piercing

Nejvíc chronicky nemocných je ve věku 30 až 44 let a 18 až 29 let. Žloutenka typu C se přenáší krví, velmi vzácně při porodu z nakažené matky na dítě. S vysokým rizikem přenosu žloutenky C je spojeno injekční užívání drog. Rizikové může být i tetování či piercing provedené v amatérských podmínkách. Zvláštní skupinu tvoří lidé, kteří dostali krevní transfuzi před rokem 1992, kdy ještě nebyl znám virus hepatitidy C, takže se na něj krevní produkty netestovaly.

Nejnovější metodou léčby žloutenky typu C jsou speciální tablety, které zbaví organismus viru rychleji a šetrněji než dosavadní léčba. "Pomocí těchto tablet lze většinou nemocného plně uzdravit do tří měsíců. Úspěšnost je od 95 do 100 procent. V hepatologii jde o velký zlom," řekl předseda České hepatologické společnosti profesor Petr Urbánek.

Počínající onemocnění se projeví zvýšenou únavou, poruchami spánku a přechodnou ztrátou chuti k jídlu. Příznakem může být i tlak v pravém podžebří, trávicí obtíže, svědění kůže či její žluté zabarvení. Nákazu potvrdí laboratorní testy. Většinou se nemoc zjistí při jiném vyšetření.

Neléčená žloutenka  typu C může trvale zjizvit játra, může vést k rozvoji cirhózy nebo rakoviny jater. Dosud se léčila interferony v kombinaci s přímo působícími antivirotiky. Interferon ale vyvolává příznaky podobné chřipce, poruchy funkce štítné žlázy, krevní poruchy, vyrážky nebo dočasnou ztrátu vlasů, proto v pacientech budí obavy. Řada nemocných navíc musela tuto léčbu podstupovat opakovaně, než se viru zcela zbavili. Části se to nepodařilo nikdy. "V tomto směru představují nové léky pro pacienty velký přínos," shrnul Urbánek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Putin prodloužil o další rok zákaz dovozu potravin ze Západu

Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze zemí, které po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014 přijaly sankce proti ruským společnostem a ruským představitelům.

Ruská odveta za západní sankce se prodlužuje do konce roku 2022, uvedl internetový list Gazeta.ru s odvoláním na dokument zveřejněný v úředním věstníku. Putin své rozhodnutí odůvodnil "ochranou národních zájmů".

Zdroj: ČTK
Další zprávy