Do roka bude možné objet Brněnskou přehradu na kole

Bára Sobotková
6. 4. 2014 13:06
Začala oprava části turistické trasy, která je kvůli nedostatečné šířce těžko průchozí a také neumožňuje pohyb chodců a cyklistů zároveň.
Rozloha Brněnské přehrady je 259 hektarů.
Rozloha Brněnské přehrady je 259 hektarů. | Foto: Bystrc.net

Brno – Zastupitelstvo města odhlasovalo rekonstrukci části turistické trasy kolem Brněnské přehrady. Chce vyspravit 821 metrů dlouhý úsek mezi lávkou pod hradem Veveří a lodní stanicí Cyklistická.

Chodník zvaný Zouvalka by měl být spojen se zpevněnou trasou před vodní zastávkou, což umožní cyklistům i pěším obkroužit vodní nádrž kolem dokola.

Ačkoli byla zmíněná část trasy kolem přehrady již několikrát vyspravena, místy je stále příliš úzká na to, aby dovolovala snadný průchod například starším výletníků, rodičům s dětmi či cyklistům. Důležité proto je, že bude rozšířena na dva metry.

Radní měli na výběr ze tří možností, místo variant za 65 a 16 milionů zvolili nakonec tu za necelých 25 milionů korun. "Tento návrh jsme vybrali proto, že umožní legální smíšený provoz chodců a cyklistů, protože počítá s šířkou cesty dva metry, zatímco nejlevnější varianta pouze s 1,5 metry,“ zdůvodnil rozhodnutí první náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).

Cenu rekonstrukce ovlivňuje také komplikovaný terén, který lemuje přehradu. Oprava by měla být hotova do 340 dní a radní vidí v propojené trase i další výhody, než to, že ji budou moci současně využívat cyklisté i pěší.

"Myslím, že co se týče poměru ceny, délky a šířky chodníku, můžeme konkurovat pražské cyklostezce," myslí si náměstek.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy