Do roka bude možné objet Brněnskou přehradu na kole

Bára Sobotková
6. 4. 2014 13:06
Začala oprava části turistické trasy, která je kvůli nedostatečné šířce těžko průchozí a také neumožňuje pohyb chodců a cyklistů zároveň.
Rozloha Brněnské přehrady je 259 hektarů.
Rozloha Brněnské přehrady je 259 hektarů. | Foto: Bystrc.net

Brno – Zastupitelstvo města odhlasovalo rekonstrukci části turistické trasy kolem Brněnské přehrady. Chce vyspravit 821 metrů dlouhý úsek mezi lávkou pod hradem Veveří a lodní stanicí Cyklistická.

Chodník zvaný Zouvalka by měl být spojen se zpevněnou trasou před vodní zastávkou, což umožní cyklistům i pěším obkroužit vodní nádrž kolem dokola.

Ačkoli byla zmíněná část trasy kolem přehrady již několikrát vyspravena, místy je stále příliš úzká na to, aby dovolovala snadný průchod například starším výletníků, rodičům s dětmi či cyklistům. Důležité proto je, že bude rozšířena na dva metry.

Radní měli na výběr ze tří možností, místo variant za 65 a 16 milionů zvolili nakonec tu za necelých 25 milionů korun. "Tento návrh jsme vybrali proto, že umožní legální smíšený provoz chodců a cyklistů, protože počítá s šířkou cesty dva metry, zatímco nejlevnější varianta pouze s 1,5 metry,“ zdůvodnil rozhodnutí první náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).

Cenu rekonstrukce ovlivňuje také komplikovaný terén, který lemuje přehradu. Oprava by měla být hotova do 340 dní a radní vidí v propojené trase i další výhody, než to, že ji budou moci současně využívat cyklisté i pěší.

"Myslím, že co se týče poměru ceny, délky a šířky chodníku, můžeme konkurovat pražské cyklostezce," myslí si náměstek.

 

Právě se děje

Další zprávy