Brno - Zastupitelé Brna se ohradili proti chystaným nižším daňovým příjmům. Pokud projde změna, která se připravuje pod vedením ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), přijde město o 900 milionů korun za rok, tedy téměř desetinu ročního rozpočtu.
Opoziční zastupitel Jaroslav Kacer (TOP 09) v úterý členům vedení Brna vytkl, že místo vyjednávání kompromisu s Kalouskem schvalují odmítavý proklamativní diktát, což hatí konstruktivní dialog. Sklidil kritiku.
Primátor Roman Onderka (ČSSD) i šéf klubu zastupitelů koaliční ODS Libor Šťástka Kacera zkritizovali, že se o Brno málo zasazuje, a nazvali chystaný krok okradením Brna.
Brňané a ti odjinud
I opoziční zastupitel Martin Ander (SZ), který jinak patří k hlasitým kritikům koalice, návrh ministerstva financí odmítl. Podle něj povede k tomu, že se ceny za brněnské služby rozdělí na ty pro Brňany a pro lidi odjinud. "Budou vstupenky do divadel dvojího charakteru a další záležitosti. To je začátek konce jednotného přístupu," uvedl Ander.
Podle Onderky by však situace byla ještě horší. "Některá divadla by se zavřela. Ne, že by doprava stála o deset procent víc, ale dvojnásobek," uvedl. Podle něj by se po desítky let nestavělo ani nezateplovalo.
Město argumentuje tím, že Brno dostává podíl na daňových výnosech podle počtu trvale hlášených obyvatel. Ve skutečnosti však žije ve městě mnohem víc lidí. Je prý třeba mezi ně započítat studenty i lidi, kteří do města dojíždějí za prací.
V Brně prý v roce 2010 bylo denně přítomno 512 tisíc lidí, z nichž 27 procent má trvalé bydliště jinde. Město prý na služby pro ně vynakládá za rok 1,2 miliardy korun.
Brno zvažuje další protesty
Brněnské roční příjmy přesahují deset miliard, změnou takzvaného rozpočtového určení daní by město přišlo o 900 milionů korun. Ministerstvo financí navrhuje městu v prvních letech platnosti novinky kompenzace. Příští rok by na nich město mělo dostat 800 milionů korun. Částka by klesala ročně o 200 milionů korun. Poslední příspěvek by město dostalo v roce 2016.
Návrh dosud nedoputoval do Poslanecké sněmovny. Podle Onderky chystá Brno další vlnu protestů, pokud se tak stane. Návrh by ubral peníze i Praze, Plzni a Ostravě, naopak přidal by peníze malým městům a obcím. Ty dnes na hlavu dostávají podstatně méně peněz než velká města, disproporce se má snížit.