Rektor Bek představil nové vedení Masarykovy univerzity

ČTK ČTK
1. 9. 2011 8:57
Prorektorem se stal jeho předchůdce Fiala i nejvážnější protikandidát
Rektor Bek se rozhodl zachovat počet prorektorů a posílit agendu výzkumu i ekonomiky.
Rektor Bek se rozhodl zachovat počet prorektorů a posílit agendu výzkumu i ekonomiky. | Foto: Masarykova univerzita

Brno - Nový rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek chce školu vést spolu se svým předchůdcem Petrem Fialou a protikandidátem Ladislavem Janíčkem.

Z obou udělal své prorektory. Celkem jich bude mít šest, v nejužším vedení je dále kvestor Jan Vitula a kancléřka Iva Zlatušková.

"Prorektoři budou oficiálně jmenováni až po jednání akademického senátu, které se koná 19. září," informovala mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Bek chtěl podle svých slov přizpůsobit složení týmu úkolům a plánům univerzity. "Při zachování počtu prorektorů jsem se rozhodl posílit personálně agendy související s výzkumnou orientací univerzity a řešením ekonomických otázek," uvedl Bek, jehož v pátek jmenoval prezident Václav Klaus.

Dosavadní rektor Fiala stál v čele univerzity dvě období a nemohl být znovu jmenován. Stane se prorektorem pro akademické záležitosti, bude tak mít na starosti například akademické kvalifikace a doktorské studium.

Ve funkci prorektorky zůstane Ivana Černá z fakulty informatiky, nyní se bude zabývat vzdělávací činností univerzity. Prorektorem zůstane i Jiří Němec z pedagogické fakulty.

Funkce prorektorů budou zastávat dva Bekovi protikandidáti ve volbách rektora, Petr Dvořák z lékařské fakulty a dosavadní kvestor Ladislav Janíček, který byl Bekovým nejvážnějším konkurentem.

Novým kvestorem, který řídí hospodaření a vnitřní správu univerzity, je od září Jan Vitula, bývalý regionální politik a někdejší vysoký úředník ministerstva školství.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy