VŠ v Brně má škraloup, přesto dál vábí studenty

Vladimír Barák
31. 8. 2011 8:30
Ministerstvo školství omezilo akreditaci Vysoké škole obchodní a hotelové v Brně
Vysoká škola obchodní a hotelová v Brně.
Vysoká škola obchodní a hotelová v Brně. | Foto: vlb

Brno - Ministerstvo školství omezilo akreditaci Vysoké školy obchodní a hotelové v Brně. Škola tak nesmí přijímat nové studenty.

Úředníci tímto rozhodnutím vyslyšeli návrh Akreditační komise (AK), která u školy konstatovala závažné nedostatky.

O problémech ohrožujících kvalitu studia ví škola již přes rok. V dubnu 2010 jí komise sdělila výtky a také doporučení, jak složitou situaci řešit. Škola sice provedla některé změny, ale pouze dílčí.

Ve věci už zasáhlo i ministerstvo školství, které na základě správního řízení rozhodlo, že škola skutečně netvoří stabilní vysokoškolské prostředí a omezilo škole akreditaci.

VŠ obchodní a hotelová v Brně

- soukromá vysoká škola neuniverzitního typu
- za rok studia si účtuje 46 tisíc korun
- nabízí dva studijní programy: gastronomie, hotelnictví a turismus
- studium je možné v denní i dálkové formě, k přijetí stačí ústní pohovor
- u všech oborů hrozí zákaz přijímat nové studenty
Zdroj: VŠOH, AK

Akreditační komise: Takhle ne

Nejpalčivějším problémem je u VŠOH nedostatečné personální zabezpečení. Učitelů s titulem docenta či profesora je málo. Ti, kteří skutečně na VŠOH působí, navíc mají příliš vysoký věk a velmi výrazně se zapojují do chodu jiných vysokých škol.

"Vyučující pouze ve dvou nebo čtyřech hodinách týdně odpřednášejí, a tím jejich akademická práce a povinnosti končí," konstatuje ve svém odůvodnění AK.

To ostatně potvrzuje i zjištění deníku Aktuálně.cz, že ze tří představitelů kateder uvedených na internetových stránkách školy jsou všichni tři činní i na jiných školách.

Zatímco VŠ slibuje kvalitní studium, AK varuje: "Tato forma personálního zabezpečení neumožňuje vytvořit stabilní vysokoškolské prostředí, které by bylo zárukou kvalitního vzdělávání."

Škola dál vábí studenty a vybírá 46 tisíc

Škola nadále láká nové studenty, od kterých inkasuje 46 tisíc korun ročně. Ani přes rozhodnutí ministerstva však zákon vzhledem k právním složitostem správního řízení neporušuje.

Do 15 dní totiž může podat odvolání. Zda tak učiní, se redakci až do vydání článku nepodařilo zjistit.

K reálnému omezení akreditace (spočívajícím v zákazu přijímat nové studenty) dojde až na podzim 2012. Po tomto termínu může škola přijímat nové posluchače pouze na základě povolení Akreditační komise.

Podle informací Aktuálně.cz se uvažuje i o kompletní prověrce školy. Na základě ní může v krajním případě VŠOH přijít o akreditace úplně. Neproběhne ale dříve než příští rok.

 

Právě se děje

Další zprávy