Brno a karta MHD za miliony. Zájem má i tvůrce opencard

Vladimír Barák
3. 8. 2011 9:55
Brňané se rozloučí s "šalinkartou", od roku 2013 budou mít novou digitální
V Brně se ráno srazily dvě tramvaje
V Brně se ráno srazily dvě tramvaje | Foto: Report, Drážní inspekce

Brno - Brňany čeká převratná novinka. Osvědčené předplatní doklady s fotkou a časovými kupony totiž skončí. Od roku 2013 vejdou v platnost nové digitální plastové karty.

O jejich realizaci projevuje zájem hned několik společností. Nelze se divit, ve hře bude takřka 70 milionů korun.

Zezačátku v Brně, pak v celém kraji

Jeden z koloritů města, tzv. "šalinkarta" ve své původní podobě zcela zanikne. Brno tak následuje jiná velká města, například Prahu či Plzeň. V hlavním městě funguje opencard, obyvatelé Plzně využívají Plzeňskou kartu. V obou případech se digitální karta kromě dokladu MHD využívá i v jiných zařízeních, především kulturních.

S podobnou multifunkcí se počítá i u brněnské karty. Časem by se pak měla využívat na území celého Jihomoravského kraje.

Na podklady čekají tvůrci opencard i in-karty

V současnosti se připravují podklady pro zahájení výběrového řízení na dodavatele celého systému. Na podrobný popis projektu, především technických požadavků, čeká s napětím několik společností. Vzhledem ke konkurenčnímu boji jsou však jejich představitelé k vyjádřením opatrní.

"Až bude vypsáno výběrové řízení, vyzvedneme si projektovou dokumentaci, prostudujeme ji a na základě toho se rozhodneme, zda se soutěže zúčastníme," říká pro deník Aktuálně.cz Šimon Hradní, mluvčí společnosti Haguess. Tato firma připravovala pro Prahu skandály zmítanou opencard.

Na podrobnější informace čeká i ČD-telematika, mající zkušenosti s in-kartou Českých drah.

Nová karta brněnské MHD

  • Zatím nemá název
  • Předpokládaným termínem zavedení nové digitální karty je rok 2013
  • Náklady na realizaci: 69 milionů korun
  • Už nebude obsahovat fotku ani předplatní kupon
  • Obsluhovat půjde přes speciální terminály a internet
  • Kontrolu budou revizoři provádět speciální elektronickou čtečkou

Rozpočet: 69 milionů, ani o korunu víc

Celkový rozpočet projektu brněnských digitálních karet má dosahovat 69 milionů. Společnost KORDIS, provozovatel IDS JMK vyvíjí snahu, aby se neopakoval problém Prahy a její OpenCard. Tehdy došlo k několikanásobnému předražení projektu a následné protesty veřejnosti donutily politickou reprezentaci k finančním kontrolám, které pro hlavní město nedopadly nejlépe.

Mluvčí KORDISU Květoslav Havlík slibuje, že v Brně k takovým skandálům nedojde: "Projekt je věcně a technicky jednoznačně určen, vysoutěženou cenu tedy nebude možné v žádném případě překročit."

Další zárukou férového výběrového řízení má být spoluúčast Evropské unie na financování celého záměru. EU má hradit až 85% celkových nákladů, zbytek doplatí kraj.

O jednorázové jízdenky Brňané nepřijdou

I přes digitalizaci jízdních dokladů nemusí odpůrci nových technologií propadat beznaději. V papírové podobě totiž zůstane zachována alespoň jednorázová jízdenka.

I u ní se ale v budoucnu počítá s modernizací - zakoupit půjde přes mobilní telefon krátkou textovou zprávou.

 

Právě se děje

Další zprávy