Rebelující radní jednal jménem primátora, ten o ničem nevěděl, říká starosta Brna-středu

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 11. 2015 17:00
Radní Brna Tomáš Kratochvíl (ANO), kterého hnutí ANO vyzvalo k rezignaci z funkce v radě, se snažil v městské části Brno-střed ovlivnit obchodní záležitost ve prospěch někdejšího manažera ODS Pavla Bartoška, řekl v pátek starosta Brna-středu Martin Landa (Žít Brno). Záležitost se týkala výběru místa pro oslavy fanoušků v případě postupu hokejové Komety do finále. Radní Kratochvíl tvrdil, že si primátor nepřeje změnu místa oslav, jejichž promotérem byl právě Bartošek. Primátor Petr Vokřál (ANO) ale o ničem nevěděl. Nejedná se o první takový případ.
Brněnský magistrát.
Brněnský magistrát. | Foto: Město Brno

Brno - Podle starosty Brna-středu Martina Landy (Žít Brno) se radní Tomáš Kratochvíl (ANO), vyzvaný svou stranou k rezignaci v radě, snažil ovlivňovat městské obchodní záležitosti ve prospěch někdejšího manažera ODS Pavla Bartoška.

Konkrétně mělo jít o výběr místa fanouškovských oslav, pokud by hokejový klub Komety postoupil do finále.

Pořadatelem oslav bývá Bartošek, který nesouhlasil se změnou místa. Podle Landy se Kratochvíl přimlouval za Bartoškovu variantu a tvrdil, že je to přání primátora Petra Vokřála (ANO). Ten o tom ale nevěděl a v pátek řekl, že by si svá přání vyřizoval sám. Kratochvíl tvrdí, že nešlo o žádný zájem, jenom o dobro fanoušků Komety.

"Jménem primátora"

V Brně je zvykem, že pokud Kometa postoupí do finálových bojů, na náměstí jsou velkoplošné projekce pro fanoušky a konají se tam oslavy. Jejich promotérem byl už za bývalého vedení v městské části ODS a ČSSD bývalý manažer ODS Bartošek. Nová politická garnitura Žít Brno, KDU-ČSL, ANO a Strana zelených však chtěla změnit místo oslav. "Namísto náměstí Svobody jsme zvažovali Moravské náměstí nebo nejlépe prostor Za Lužánkami, protože lidé si po oslavách stěžovali na problémy a nepořádek," uvedl Landa.

Podle něj trval promotér na tom, aby se nic neměnilo. "Potom mi volal pan Kratochvíl a řekl mi, že je to také přání primátora. Odpověděl jsem, že pokud to primátor chce, číslo na mě má. Zaráží mě, proč by někdo chtěl jménem primátora věci, které nedávají smysl a nejsou výhodné pro občany," uvedl Landa, který tak upozornil na možné soukromé zájmy i na možné vazby s ODS, jejímž členem je Kratochvílův bratr Petr.

Vokřál připustil, že se s Kratochvílem o možnostech oslav bavili. "Rozhodně ale nemá nikdo někam volat a projevovat moje přání. Udělal bych to sám. Bohužel jsem se s tím setkal vícekrát," řekl Vokřál. "Pokud jsem se přimlouval za oslavy na náměstí Svobody, nevidím na tom nic špatného. Je to jen pro radost fanoušků Komety," řekl Kratochvíl. Protože hokejisté Komety do finále extraligy nepostoupili, žádné projekce ani oslavy se nekonaly.

Spory v koalici kvůli Kratochvílovi

Primátor však na možné zájmy narážel už v souvislosti se zamýšleným holdingem městských firem, které má Kratochvíl na starosti. Holding má zefektivnit práci a uspořit stovky milionů. ANO také slibovalo, že v představenstvech těchto firem přestanou působit politici, kteří by tak ztratili některé funkce. To se ale dosud nestalo.

"Nejde o to, že by pan Kratochvíl nebyl schopný to zrealizovat, ale když se nechce, tak to nejde. Nabízí se několik spekulací, proč to tak je. Jednou z nich je to, že může někomu vyhovovat zachování starých pořádků," doplnil Vokřál.

Kvůli Kratochvílovi vznikly spory v koalici. Kratochvíl totiž sám odstoupit nehodlá, a proto ho může odvolat jen zastupitelstvo. Koaliční lidovci a zelení však nechtějí návrh pro odvolání podpořit, protože by to prý znamenalo porušení koaliční smlouvy, z níž vyplývá, že se žádný člen koalice nebude podílet na odvolání jiného člena. Lidovci již tento postoj v pátek potvrdili. Koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ je tak v ohrožení.

Primátorova náměstkyně Klára Liptáková (KDU-ČSL) uvedla, že lidovci schválili, že zahájí vyjednávání se všemi demokratickými stranami o případném vzniku nové koalice. Liptáková ale upozornila, že to neznamená, že se současná koalice rozpadla.

Usnesením se podle ní pouze připravují na to, že by koalici rozbilo hnutí ANO kvůli tomu, že by se nepodařilo Kratochvíla odvolat. Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) tvrdí, že je pro hnutí prioritní koalici udržet.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy