Spolek A co Brno? sbírá podpisy pro nezávislou kandidátku

Bára Sobotková
15. 4. 2014 6:30
Cílem spolku je získat 28 tisíc podpisů k vytvoření nezávislé kandidátní listiny do podzimních komunálních voleb. Zástupce si mají Brňané volit sami na internetu.
Cílem spolku je dostat nezávislé kandidáty do zastupitelstva i vedení městských částí.
Cílem spolku je dostat nezávislé kandidáty do zastupitelstva i vedení městských částí. | Foto: Aktuálně.cz

Brno – V podzimních komunálních volbách chce získat místa v brněnském zastupitelstvu také čerstvě založený spolek A co Brno? V pondělí začal oficiálně sbírat podpisy, jež by mu umožnily sestavit první nezávislou kandidátku v historii města. O tom, jaká jména na ní budou, mají rozhodnout sami Brňané.

Spolek se začal formovat před měsícem a o kandidaturu už projevilo zájem přibližně sto lidí. Vhodné reprezentanty plánuje A co Brno? vyslat jak do zastupitelstva města, tak do všech 29 městských částí. Na kandidátní listiny chce umístit celkem přes 600 jmen.

„Chceme nahradit dnešní neznámé vlivné politiky známými zodpovědnými lidmi, kteří by byli otevření diskusi, usilovali o rozvoj Brna, a ne o vlastní prospěch,“ říká koordinátorka projektu Martina Procházková.

Nyní je hlavním cílem projektu získat potřebné podpisy od 30 tisíc lidí. Volební zákon totiž vyžaduje podpis sedmi procent obyvatel města.

Kandidáti se budou vyjadřovat k tomu, co lidi trápí

Petice rozdáváme lidem, kteří je roznesou mezi své přátele či do firmy, umístěny budou také na 20 až 30 veřejných míst, jako jsou restaurace či kavárny,“ popisuje Procházková. Lákat kolemjdoucí k podpisu archu na ulici členové nebudou, nechtějí totiž vyvíjet na lidi nátlak. „Důležité je, aby se s tím lidé identifikovali a uvěřili, že je to projekt všech Brňáků,“ říká Procházková.

O kandidaturu se může ucházet kdokoli, první zájemci se od pondělí přihlašují na internetových stránkách spolku, které mají přinášet nezávislé zpravodajství o dění ve městě a nadhazovat menší i větší témata týkající se Brna. Od kauzy Amazon přes problémy s dopravou až po žvýkačky na chodníku.

„Všichni kandidáti se musí k tématům, která se budou na webu řešit, vyjadřovat. Na základě toho je voliči budou moct poznat, komentovat jejich příspěvky a přidělovat jim preference,“ popisuje systém výběru jmen do seznamu kandidátů Procházková.

V komunální politice nejde o politické strany

Členy spolku by měla sdružovat potřeba vymezit se vůči současnému vedení magistrátu. „Nejsme přesvědčeni, že svou práci dělá dobře, chceme se proto vymezit v názorech k systému, který nastolil. Nechceme však říkat, že je některá strana špatná, nebo dobrá. V komunální politice nejde o pravici nebo levici, ale o to, která rozhodnutí jsou správná pro občany,“ vysvětluje spoluzakladatelka spolku zastupitelka Petra Vítková, která před dvěma týdny vystoupila z TOP 09.

V tom, že by si ji lidé mohli nadále spojovat s konkrétní stranou, však nevýhodu nevidí. „Do strany jsem vstoupila, protože jsem opravdu chtěla něco změnit. Ovšem narazila jsem na komplikace a ty bych chtěla voličům vysvětlit. Jde především o lidský faktor. Ve straně musíte jít s proudem a nemůžete moc projevit individuální kritický názor,“ vysvětluje Vítková.

Prostor pro diskusi

„Řešily se hodně stranické problémy a 'kdo kde co řekl' místo věcí, které by lidi zajímaly,“ upřesňuje důvody svého odchodu a slibuje, že A co Brno? by mělo naopak poskytovat dostatek prostoru pro diskusi a hledět na individuální názory.

Kromě diskusní platformy na webu bude spolek pořádat veřejné diskuse nebo vysílat v internetové televizi aktuální dění, profily kandidátů a debaty, kde budou na dané téma diskutovat kandidáti i přizvaní odborníci. Osobní setkání bude možné v kontaktním centru na ulici Lidická, kde sídlí také redakce.

Spolek si zakládá na politické nezávislosti, není tudíž podporován žádným politickým hnutím či stranou. Jeho provoz je financován ze sponzorských příspěvků.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Soud vrátil k došetření kauzu kalendáře s nacistickou tematikou

Obvodní soud pro Prahu 5 vrátil k došetření případ nakladatelství Naše vojsko a jeho ředitele Emericha Drtiny viněné kvůli prodeji reklamních předmětů s nacistickou tematikou. Během soudního jednání v jiné kauze vydavatele Drtiny to v úterý řekla soudkyně Kateřina Ctiborová. Z informací na justičním webu vyplynulo, že si proti tomuto rozhodnutí podal státní zástupce stížnost. Případ souvisí se zásahy policie v nakladatelství loni v červnu.

Žalobci kladou Drtinovi a nakladatelství Naše vojsko za vinu, že spáchali trestné činy založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a výtržnictví. Hrozí za to až desetiletý trest. Podle dřívějších informací případ souvisí s prodejem kalendáře s portréty osobností nacistického Německa. Vydavatel se v médiích hájil tím, že nešlo o propagaci, ale o byznys.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Medveděv odstoupil kvůli nákaze koronavirem z turnaje v Monte Carlu

Druhý nasazený tenista Daniil Medveděv přišel po pozitivním testu na koronavirus o šanci startovat na antukovém turnaji Masters v Monte Carlu. Ruský tenista neprošel podle dnešního vyjádření organizátorů pondělní kontrolou a musel zamířit do izolace. Hrát v Monte Carlu nebude ani ve čtyřhře.

"Je to velké zklamání, že nebudu hrát v Monte Carlu. Teď se musím soustředit na zotavení a doufám, že se vrátím na Tour, jak nejdříve to bude možné a bezpečné," uvedl Medveděv v prohlášení.

Druhý hráč světového žebříčku měl v prvním kole volný los a zapojit se měl až od druhého, v pavouku ho nahradí lucky looser z kvalifikace. Úvodní hrací dny zatím v Monaku v neděli i pondělí komplikovalo počasí, kvůli dešti je program ve skluzu.

Další zprávy