Aktivisté z Žít Brno jdou do voleb proti Onderkovi

ČTK Domácí ČTK, Domácí
11. 2. 2014 12:50
Magistrát pod vedením Romana Onderky nechal iniciativě zablokovat o víkendu facebook
Matěj Hollan.
Matěj Hollan. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Aktivisté z hnutí Žít Brno se rozhodli jít do komunálních voleb a kandidovat proti současnému brněnskému starostovi Romanu Onderkovi (ČSSD). Reagují tak na to, že magistrát nechal o víkendu zablokovat jejich stránku na Facebooku.

Magistrát své rozhodnutí odůvodnil tím, že Žít Brno porušuje ochrannou známku města, když se vydává za jeho oficiální informační server. Žít Brno to ale označilo za komické, podle aktivistů jsou hlavním důvodem blížící se volby.

"Stránka by mohla mít velký dopad na lidi. Upozorňujeme totiž na chyby a podvody, které magistrát dělá. Týká se to například hazardu nebo aktualizace územního plánu," poznamenal Matěj Hollan z Žít Brno s tím, že stránka funguje už od roku 2011 a dosud proti ní nikdo nevystoupil.

Aktivisté uvedli, že jim magistrát posledním krokem nechtěně zařídil vynikající kampaň. Jejich nová stránka během několika málo dní nasbírala přes 19 tisíc fanoušků a vyrovnala se tak té předchozí. Současnou popularitu chce iniciativa náležitě zúročit v komunálních volbách.

"Uvažovali jsme o tom už poměrně dlouho, a to naše váhání, kdy se do toho konečně pustíme, za nás vyřešil magistrát, když nám udělal tuhle fantastickou kampaň," uvedla Barbora Antonová, členka iniciativy Žít Brno.

"Podle odhadů odborníků nám udělal (magistrát) reklamní kampaň za 11 milionů korun," doplnil Hollan.

"Hůř už to dělat nejde"

Iniciativa už se dokonce dohodla na svém volebním mottu. Podle Antonové byly ve hře hesla jako „Horší už to být nemůže", „Za zkoušku nic nedáte" apod. Matěj Hollan v úterý na tiskové konferenci oznámil, že aktivisté nakonec zvolili „Hůř už to dělat nejde".

O lídrovi kandidátky zatím ještě rozhodnuto není. Nejvýraznější osobnost Žít Brno Hollan si prý uvědomuje, jak protichůdné reakce u lidí vzbuzuje, proto iniciativa plánuje o pořadí a přesném obsazení kandidátky ještě jednat.

"Vše budeme teprve domlouvat. Chceme ale kandidovat do zastupitelstva města Brna i Brna-střed," řekl Hollan.

Aktivisté proti magistrátu a primátorovi Onderkovi bojují dlouhodobě především recesí. Nyní chtějí zapojit i širší veřejnost. "Je důležité přehodit směřování města, aby bylo uvolněnější a občané měli větší podíl na rozhodování, co se v něm děje," uvedl Hollan.

Brněnská radnice odmítla novou kampaň Žít Brno komentovat.

 

Právě se děje

Další zprávy