Stráský nechce, aby se snižoval počet lodí na Vltavě

ČTK ČTK
21. 2. 2012 14:45
Podle Stráského není jisté, zda počet lodí ovlivňuje vzácné živočichy ve Vltavě
Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský.
Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský. | Foto: Ludvík Hradilek

České Budějovice - Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský by rád zachoval loňský limit pro splouvání Vltavy v úseku od Soumarského mostu k mostu u Pěkné.

Ten za odpovídajících podmínek činil 63 registrovaných plavidel za den. Návštěvní řád pro rok 2012 však počítá pouze s 28 plavidly.

Podle Stráského není jisté, zda počet lodí nějakým způsobem negativně ovlivňuje vzácné živočichy ve Vltavě.

"Loni úsek od Soumarského mostu k Pěkné splavilo asi 3600 osob. Pokud bychom ten denní limit snížili, klesne počet zhruba o 60 procent," řekl Stráský.

Podle ochranářů žije ve splavovaném úseku Vltavy perlorodka. A vyšší frekvence plavidel na řece jí prý může škodit.

Stráský však tvrdí, že není dokázáno, že by tomu tak bylo. "V řece se dříve splavovalo ve velkém množství dříví a to poškozovalo její břehy nebo dno určitě více než dnes lodě," uvedl Stráský.

Podle něj je limit 3600 plavidel z loňského roku odpovídající. Připomněl, že v roce 2005 projelo úsekem Soumarský Most - Pěkná 12.600 lodí.

Od té doby Národní park Šumava začal regulovat počet plavidel. "A loni jsme se v porovnáním s rokem 2005 dostali na čtvrtinu. Zdá se mi, že existují síly, které chtějí splouvání Vltavy snad zlikvidovat," řekl ředitel.

Stráský je častým terčem kritiky aktivistů

Stráský je ve funkci šéfa šumavského národního parku rok. Je častým terčem kritiky ekologických aktivistů. Jeho hlavním úkolem při nástupu na místo ředitele byl boj s kůrovcem, vytvoření stabilního návštěvního řádu a hlavně příprava nového zákonu o Šumavě.

"Myslím si, že v těch klíčových bodech si vedl velmi dobře a já osobně i vedení kraje za jeho kroky stojíme a ztotožňujeme se s nimi," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

V šumavském národním parku podle Stráského vzniklo loni zhruba o třetinu méně ploch se smrkovými soušemi, méně ploch holin než v roce 2010 a bylo také vytěženo méně kůrovcového dřeva než loni.

V roce 2010 bylo vytěženo 330.000 krychlových metrů kůrovcového dřeva, zatímco loni 233.000 krychlových metrů. Stráský tvrdí, že je to výsledek razantního zásahu proti kůrovci, který se uskutečnil loni na jaře.

 

Právě se děje

Další zprávy