Policista kryl přestupek kmotra ODS. Stojí před soudem

ČTK ČTK
6. 6. 2012 13:42
Bývalý šéf dopravní policie měl ovlivňovat řízení při dopravním přestupku Pavla Dlouhého
Pavel Dlouhý (vlevo).
Pavel Dlouhý (vlevo). | Foto: Ludvík Hradilek

Písek - Písecký soud začal ve středu řešit případ bývalého šéfa českobudějovické dopravní policie Václava Vališe, který podle obžaloby spolu se dvěma úředníky píseckého městského úřadu ovlivňoval řízení při dopravním přestupku vlivného člena ODS Pavla Dlouhého.

Současný místostarosta Hluboké nad Vltavou údajně překročil rychlost mimo obec o více než 60 kilometrů za hodinu. Dopravní přestupek byl promlčen, protože jej prý úřady řešily déle než rok.

Dlouhý údajně porušil rychlost v září 2010, kdy mu policie naměřila na úseku mezi obcí Selibov a Písek rychlost 155 kilometrů za hodinu.

Podle obžaloby Vališ následně navštívil na píseckém městském úřadu svého známého Františka Rychlíka z agendy přestupků a spolu se pak pokusili ovlivnit řízení.

"Obžalovaný Vališ říkal Rychlíkovi, že Dlouhý nemůže přijít o řidičák," uvedl státní zástupce Michal Muravský.

Vališ řekl, že Rychlíka navštívil, protože to slíbil Dlouhého advokátce, s níž se kamarádí.

"S Františkem Rychlíkem se znám dlouhou dobu a chtěl jsem ho jen požádat o to, zda by nemohli řízení přeložit do Týna nad Vltavou, protože advokátka pana Dlouhého by to neměla tak daleko," řekl u soudu Vališ.

Dodal, že se s Dlouhým zná z honů a lovů, kterých se společně účastní. "Rozhodně ale nejsme kamarádi," uvedl Vališ.

Vedoucí právního odděleníMěstského úřadu v Písku Dana Martincová přestupek následně podstoupila do Týna nad Vltavou. Řízení se tím protáhlo a přestupek byl promlčen, protože jej prý úřady řešily déle než rok.

V době volna přijel k nehodě

Bývalý šéf dopravní policie podle obžaloby ovlivnil řízení ještě u jedné nehody. V roce 2009 měl nehodu ředitel společnosti Motor Jikov Miroslav Dvořák, rověž člen ODS. Vališ, který měl v tu dobu volno, přijel na místo a údajně ovlivňoval řízení.

"Jen jsem zrovna jel kolem a vždy, když jsem nějakou nehodu míjel, tak jsem u ní zastavil. Stejně tak jsem to udělal tenkrát," řekl Vališ u soudu.

Obžaloba dále viní Rychlíka, že ovlivňoval řízení nebo žádal úplatek u řešení dalších pěti dopravních přestupků. Tím údajně zneužil pravomoci úřední osoby.

Vališ i Rychlík jsou už v důchodu, třetí obžalovaná Martincová už nevede právní oddělení píseckého úřadu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 5 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy