Pískot a nadávky. Tak lidé odmítali centrum pro Romy

ČTK ČTK
16. 2. 2011 19:24
V divadle Fráni Šrámka se bouřlivě debatovalo o výstavbě centra pro převážně romskou mládež
Romové by podle debatujících občanů Písku centrum pro mládež zdevastovali, rodiče by se tam báli posílat své děti. Na argumenty, že centrum  pomůže dostat děti z ulice k zájmové činnosti a práci moc neslyšeli (ilustrační snímek)
Romové by podle debatujících občanů Písku centrum pro mládež zdevastovali, rodiče by se tam báli posílat své děti. Na argumenty, že centrum pomůže dostat děti z ulice k zájmové činnosti a práci moc neslyšeli (ilustrační snímek) | Foto: Jan Langer

Písek - Obyvatelé píseckého sídliště Portyč, kde by město chtělo vybudovat Komunitní a nízkoprahové centrum pro mládež z převážně romské komuninty, většinou s tímto záměrem nesouhlasí.

Vyjádřili se tak při středeční diskusi o plánu města v divadle Fráni Šrámka. Proti takovému záměru vznikla i petice. Radnice plánuje, že by v nově postaveném objektu byly prostory pro nejrůznější aktivity i ostatních obyvatel sídliště.

Lidé upozorňovali na problematické soužití s Romy na sídlišti Portyč. Nelíbilo se jim většinou, že by se pro ně měla stavět nová budova, bojí se, že by se tam začali stahovat a problémy v soužití by se stupňovaly. Neviděli v takovém zařízení smysl.

Upozorňovali na to, že hrozí, že Romové prostory zničí, pokud se tam budou sdružovat bez dozoru. Tvrdili, že do takového zařízení většinová společnost nebude své děti posílat.

Pískot, křik a odchod ze sálu

V sále se lidé často překřikovali, potleskem většinou podporovali názory proti centru, pískotem vyjadřovali nesouhlas s argumenty zástupců projektu.

Písek má vypracovaný záměr, podle nějž by centrum vzniklo na hranici sídliště, v prostoru staré vojenské vodárny, kde je dnes černá skládka. Na stavbu by mohlo získat dotaci z Evropského sociálního fondu až 20 milionů korun, na provoz na pět let by mohlo získat až 25 milionů. Centrum by provozovalo občanské sdružení Naděje, které se sociálně vyloučeným skupinám věnuje.

Po vystoupení bývalého vedoucího písecké pobočky Naděje, který upozornil na často velmi podrážděné chování lidí při diskusi, část diváků za hlasitého nesouhlasu odešla. Potom se jednání uklidnilo a diskuse byla věcná, bez vypjatých emocí.

Starosta Ondřej Veselý (ČSSD) byl po jednání zklamán emočně vypjatou atmosférou. Doufá ale, že se zástupcům města aspoň částečně podařilo objasnit lidem záměr radnice. "O centru budou rozhodovat zastupitelé. Je jich 27, pokud 14 zastupitelů řekne ne, záměr se realizovat nebude," řekl. Lidé také volali po referendu.

Podle Veselého by bylo možné zorganizovat třeba veřejnou anketu. Je přesvědčen, že by centrum mohlo přinést mnoho pozitivního a bylo by dobré ho postavit.

Centrum by mohlo dostat děti z ulice k zájmům a práci

Centrum by mělo být určeno pro početnou skupinu sociálně vyloučených mladých lidí ve věku 15 až 26 let, která na sídlišti žije. Bude nabízet programy zaměřené na prevenci sociálně patologických jevů, vzdělávání, sportovní vyžití a také poradenství. Projekt na nízkoprahové centrum vychází z analýzy potřeb města z roku 2008.

Cílem projektu je stáhnout z ulic problémovou skupinu mládeže a nabídnout jim různé možnosti jak trávit volný čas. Pracovníci centra by klientům pomáhali například i při hledání zaměstnání či vyřizování různých záležitostí. Se stavbou centra by se mohlo začít příští rok a v provozu by mohl být od začátku roku 2013.

 

Právě se děje

Další zprávy