Tábor - Všech deset místností obnovené expozice v Husitském muzeu v Táboře se otevřelo pro veřejnost.
"Projekt stál asi 15 milionů korun, přispěla na něj dotace z takzvaných norských fondů," řekl hlavní autor expozice a historik muzea Zdeněk Vybíral.
Muzeum od září nabízelo návštěvníkům prohlídku tří místností z nové expozice. Teď k nim přibylo dalších sedm.
"V těch deseti místnostech chceme návštěvníkům nabídnout pohled na husitství od kořenů revoluce, přes války až po vliv na současnost," dodal Vybíral.
Bez ideologických klišé
Předchozí expozice Husitství byla v muzeu přes 30 let. Za tu dobu se jen jednou výrazněji změnila. Ta současná by měla vydržet deset let.
Spektrum pohledů na husitství se podle Vybírala po roce 1989 rozšířilo.
Historik míní, že za dob socialismu bylo oficiálně propagováno jako předobraz pokrokových tendencí ve vývoji společnosti, což ho velmi zjednodušovalo. Nebylo jen záležitostí společenskou, ale mělo výrazný duchovní rozměr.
"Po revoluci bylo možné zkoumat husitské hnutí nepředpojatě a bez ideologických klišé. Zároveň se začalo mluvit i o negativních vlivech husitských válek. Nyní ho je možné studovat objektivně ve svobodné diskusi," shrnul historik.
Scénické osvětlení i promítání filmu
Do atmosféry doby pozdního středověku emociálně vtáhne návštěvníky úvodní film. Přiblíží pocity lidí, kteří v té době žili. Dojmy má ovlivnit barevnost a intenzita scénického osvětlení expozic, jež se nacházejí v deseti sálech. Na návštěvníky čeká i několik dioramat husitských bitev.
Expozice je zaměřena především na děti. Její tvůrci chtěli poskytnout dostatek informací o husitství i těm nejmladším návštěvníkům. Všechny prostory mají bezbariérový přístup. Organizátoři navíc chystají i průvodce ve slepeckém písmu. Standardní doba na prohlédnutí všech deseti místností je podle Vybírala necelá hodina.