D1 ve směru na Brno stála 11 hodin kvůli dvěma nehodám kamionů, v noci se zavře znovu

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 4. 2019 16:57
Hromadné nehody kamionů a dodávek v úterý téměř na celý den uzavřely dálnici D1 na Vysočině. Kvůli haváriím na 131. kilometru u Měřína byla dálnice zavřená ve směru na Brno od ranních 5:00 přibližně 11 hodin. Řidiči jedoucí na Brno se mohli na D1 vrátit po 16:00. Stále ale nebyl odklizen poslední nabouraný kamion. Kvůli jeho odklízení policie dálnici dnes v noci uzavře znovu, a to zhruba ve 23:00, uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Schejbal/Economia

Na dálnici se ráno po 5:00 srazily čtyři kamiony s dvěma dodávkovými vozy, při nehodě se těžce zranili dva lidé. Další nehoda čtyř kamionů a osobního auta se obešla bez zranění.

Řidiči museli z dálnice sjíždět na 119. kilometru a na objízdných trasách se brzy tvořily kolony. Provoz na dálnici blokovala i poškozená cisterna s asfaltem. Cisternu se podle Čírtkové podařilo odsunout na sjezd na kilometru 134 u Měřína. Zbývá odstranit poslední kamion, který byl označen šipkami. Noční uzavírka dálnice bude podle Čírtkové asi tříhodinová.

Vozovka byla ráno mokrá, dešťové přeháňky byly na Vysočině i dopoledne. Asi v 10:00 se podařilo odstranit následky jedné z nehod a z dálnice mohly za asistence policie odjet osobní auta a dodávky, které uvízly v úseku mezi nehodami, řekla Čírtková. Před 14:00 se podařilo asi o metr posunout i překážející cisternu, z dálnice tak mohla odjet i nákladní auta.

Vyprošťování cisterny bylo náročné. Měla poškozená kola i podvozek, řekl zástupce odtahové společnosti Pretol Petr Endrle. Převážela podle jeho odhadu asi 30 tun asfaltu. Na vyproštění nebylo možné použít jeřáb. "Vyvazovat to a zvedat takhle plnou cisternu nepřipadá v úvahu," řekl Endrle.

K nehodě jeli záchranáři z několika základen. Sanitky vyjíždějící z Jihlavy se ale kolonám na dálnici ke zraněným mužům nedostaly, řekla ředitelka krajských záchranářů Vladislava Filová. Z opačného směru jeli k nehodě záchranáři z Velkého Meziříčí a Velké Bíteše. Oba zraněné přepravili do traumacentra v Brně. Filová zranění zhodnotila jako středně těžká až těžká.

U hromadných nehod zasahovali i hasiči. Vyprošťovali zraněné řidiče a kvůli úniku několika set litrů nafty z proražené nádrže jednoho z kamionů museli postavit norné stěny.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy