Archiv: rasismus

Richmond odstraní památníky konfederační armády, podle města jsou připomínkou rasismu

Město Richmond, někdejší hlavní město Konfederovaných států amerických, odstraní památníky připomínající konfederační armádu. Podle radnice města ve státě Virginie jsou tyto pomníky mnohými pokládány za symboly oslavování rasistického dědictví Spojených států.

Radnice v prohlášení oznámila, že starosta Levar Stoney "nařídil okamžité odstranění četných soch ve městě", včetně těch připomínajících konfederační historii. 

Odstraňování symbolů otrokářství navazuje na vlnu protestů proti rasové nerovnosti v USA. Manifestace proti rasismu a policejní brutalitě reagovaly na počínání bělošského strážníka, který neozbrojenému černochovi Floydovi při zatýkání v Minneapolisu několik minut klečel na krku a usmrtil jej.

Zdroj: ČTK

Soud v USA se čtyřmi bývalými policisty obviněnými v souvislosti s úmrtím černocha George Floyda se možná přesune mimo Minneapolis

Soud v USA se čtyřmi bývalými policisty obviněnými v souvislosti s úmrtím černocha George Floyda by se mohl přesunout mimo Minneapolis, pokud státní úředníci a právníci nepřestanou o případu hovořit na veřejnosti. Uvedl to soudce Peter Cahill, který vyjádřil obavy z toho, že spravedlivý soud může být ohrožen velkou publicitou.

Cahill zatím právníkům nezakázal zveřejňovat informace z kauzy, ale uvedl, že tak učiní, pokud nepřestanou vydávat veřejná prohlášení. Zdůraznil, že nechce, aby činitelé a právní zástupci hovořili o možných důkazech a vině či nevině obviněných na veřejnosti. Doplnil, že pokud by se to stalo, pravděpodobně by se přesunulo i místo konání soudu.

Floyd zemřel poté, co mu bělošský policista Chauvin při zatýkání klečel na krku bezmála devět minut. Policisté se jej snažili zatknout na základě udání, že se pokusil v nedalekém obchodě zaplatit padělanou dvacetidolarovou bankovkou. Incident, který byl zachycen na videu, vyvolal vlnu masových protestů proti rasismu a policejní brutalitě.

Zdroj: ČTK

Při střelbě v Minneapolisu zemřel člověk, 11 lidí je zraněných

Při střelbě v americkém městě Minneapolis dnes zemřel jeden člověk, dalších 11 osob utrpělo zranění. Informovala o tom agentura AP. Policie uvedla, že nikdo ze zraněných není v ohrožení života, zatím nebyl ani nikdo zatčen.

V centrální části Minneapolisu se střílelo po půlnoci místního času (po 7:00 SELČ). Policie poté na Twitteru doporučovala, aby se obyvatelé vyhnuli oblasti, kde k incidentu došlo. Žádné další podrobnosti zatím nejsou známy.

Zdroj: ČTK

OSN bude zkoumat rasismus ve světě. Případ Floyda ale vyšetřovat nebude

Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) v pátek odsoudila přístup policie, který vedl ke smrti amerického černocha George Floyda minulý měsíc. Nařídila rovněž vypracovat zprávu o "systematickém rasismu" vůči osobám afrického původu. Oproti původnímu návrhu ale rezoluce Spojené státy explicitně nezmiňuje. Informovaly o tom agentury Reuters a DPA.

Fórum 47 zemí přijalo jednohlasně rezoluci navrženou africkými státy, která vysoké komisařce OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové ukládá do roka vypracovat zprávu o rasismu ve světě.

Podle agentury DPA američtí spojenci v radě při zákulisních vyjednávání v klíčových pasážích zmírnili text dokumentu tak, aby přímo nevyzýval k vyšetřování rasismu "ve Spojených státech a dalších zemích". Podle DPA se sice Spojené státy jednání neúčastnily, nasadily však veškeré diplomatické páky, aby zmínku o rasismu v USA z konečné rezoluce odstranily.

Zdroj: ČTK