Odvrácená strana USA. Mrazivý příběh agenta, který pronikl mezi vraždící extrémisty

Video Video
28. 12. 2021 7:00
Téměř deset let žil Joseph Moore dvojím životem. Bývalý odstřelovač americké armády si oblékal bílý plášť a kuklu, aby se v Ku-klux-klanu na severu Floridy vydával za nájemného vraha. Moore však během svého působení v této organizaci, která prosazuje nadvládu bělochů nad ostatními etniky, nosil ještě něco jiného - odposlouchávací zařízení FBI.
Veterán pronikl do Ku-klux-klanu a zabránil vraždám. Nyní z obavy odhalil tvář. | Video: Asociated Press

Moore někdy dokonce pořizoval videozáznamy. O to, co se dozvěděl, se dělil s federálními agenty, kteří se snažili potírat bělošské supremacisty dokonce i ve floridských policejních složkách. FBI díky němu odhalila, že členy klanu jsou také floridští strážci zákona, kteří pracovali na městské, okresní i státní úrovni.

Podle soudních záznamů z trestního procesu se dvěma klany pomohl tento ženatý otec tří dětí zmařit nejméně dvě vražedná spiknutí. Jedno se týkalo vězně černé pleti a druhé řidiče kamionu hispánského původu.

"Bezpochyby by mě zavraždili," odpověděl Moore ve videorozhovoru s agenturou AP na otázku, co by příslušníci Ku-klux-klanu dělali, kdyby zjistili, že je nahrává. Dnes žije Moore se svou rodinou pod novými jmény a dohledem.

Poté, co Moore svědčil v případu vražedného spiknutí proti členům klanu, jeho spolupráce s FBI skončila. Dnes se obává, že muži, které pomohl dostat do vězení, vědí, kde se nachází, a chtějí se mu pomstít. Všichni mají být za několik let propuštěni. 

Moore se rozhodl vystoupit ze stínu a veřejně mluvit o svém příběhu proto, že si myslí, že jde o nejlepší způsob, jak ochránit sebe a svou rodinu. Moore prý také nechce, aby jeho práce a práce dalších tajných informátorů, kteří nasazují své životy, aby pomohli odhalit domácí extremisty, byla marná. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy