Raketoplán Discovery úspěšně přistál v Kalifornii

Josef Tuček
12. 9. 2009 2:58
Plavidlo se muselo ve vesmíru vyhýbat kosmickému smetí

Edwards - Raketoplán Discovery se sedmičlennou posádkou na palubě úspěšně dosedl v noci na sobotu na letecké základně Edwards v Kalifornii, která je záložním místem pro přistávání kosmických letounů. Počasí nad Floridou nyní ani v původně plánovaném datu návratu o den dříve nedovolilo, aby se stroj vrátil do "domovského" Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

Astronauti vynesli na Mezinárodní kosmickou stanici ISS nové zásoby, a také šest myší, na nichž se bude testovat vliv beztíže na lámavost kostí, která ohrožuje lidi při pobytu ve vesmíru. Astronauti rovněž namontovali na plášť stanice novou nádrž na kapalný čpavek pro klimatizační systém a také nové antény. Ve stálé šestičlenné posádce ISS vystřídali jednoho člena.

V posádce Discovery byl i Američan Kevin Ford - v pořadí už pětistý člověk, který vzlétl do vesmíru.

K vesmírné stanici nyní míří první japonská automatická kosmická loď.

Smetí přibývá

Ještě na oběžné dráze před přistáním musela posádka raketoplánu na chvíli zapnout dvojici manévrovacích raketových motorů, aby se vyhnula přesně neurčenému kousku kosmického smetí. Podle agentury Reuters pravděpodobně šlo o předmět, který astronauti vytrousili při svém třetím a posledním výstupu do volného kosmického prostoru z komplexu ISS minulou sobotu.

Volně kroužícího smetí v okolí Země přibývá. Kromě kosmického prachu a úlomků přirozených vesmírných těles oblétává zeměkouli stále více odpadu, který nahoru poslali lidé. Jeho velikost začíná droboučkými kousky z rozbitých družic a končí spálenými palivovými stupni raket a satelity - vědeckými, špionážními i komerčními, jimž došlo palivo a které bez využití zůstávají po nějakou dobu na oběžné dráze.

Astronauti třikrát vystoupili do volného kosmického prostoru.
Astronauti třikrát vystoupili do volného kosmického prostoru. | Foto: Reuters

Devět ze čtrnácti dnů pobytu ve vesmíru strávila posádka Discovery na Mezinárodní kosmické stanici ISS. Během této doby nedaleko prolétly dva jiné kousky kosmického smetí. Astronauti připravovali úhybné manévry, ale nakonec se ukázalo, že nebudou zapotřebí.

Prvním z těchto vesmírem kroužících objektů byl kus horního stupně evropského raketového motoru z Ariane 5, a druhým pak úlomek staré meteorologické družice, kterou Čína zničila v lednu 2007 při vojenském testu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy