Co víte o vodě? ptá se kosmická agentura dětí

Josef Tuček
9. 9. 2009 12:05
Výsledky oznámí evropský astronaut přímo z vesmíru
Mezinárodní vesmírná stanice ISS.
Mezinárodní vesmírná stanice ISS. | Foto: NASA

Praha - Děti ve věku 12 až 14 let zve prostřednictvím internetu k testu znalostí o vodě na Zemi a ve vesmíru Evropská kosmická agentura ESA společně s Dětským fondem Organizace spojených národů (UNICEF). První otázku dostanou ve středu ve čtyři odpoledne .

Další otázky budou následovat zhruba každý druhý den až do 30. září. Výsledky vyhlásí přímo z vesmíru astronaut ESA Frank De Winne, který je právě členem šestičlenné posádky na Mezinárodní kosmické stanici ISS. V říjnu pak převezme jako první Evropan v historii na kosmické stanici i velení, a to až do konce listopadu, kdy se vrátí domů.

Soutěží se i v češtině

Astronaut Frank De Winne na kosmické stanici ISS.
Astronaut Frank De Winne na kosmické stanici ISS. | Foto: ESA/NASA

De Winne má ve vesmíru za úkol uskutečňovat experimenty v evropské laboratoři Columbus, která je k ISS připojena od loňského roku.

Účastnit testu se mohou děti ze členských zemí ESA, tedy i z Česka, a to v místních jazycích včetně češtiny.

Otázky budou publikovány na webové stránce ESA (zde - registrace zde).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ČEZ nabere do Temelína kolem 100 nových zaměstnanců

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory. Fluktuace v Temelíně je jedno procento, jde hlavně o generační obměnu. Při hledání nových pracovníků pomáhá elektrárně spolupráce s technickými vysokými školami. Temelín přijme zaměstnance do provozu, na pozice spjaté s bezpečností, řízením techniky, péčí o zařízení, IT i nové operátory. "Budeme pokračovat ve standardní generační obměně a ve vykrývání běžných personálních potřeb, což znamená nábor téměř stovky nových lidí," řekl mluvčí. Fluktuace v Temelíně, který má 1288 zaměstnanců, je nízká. Z elektrárny dobrovolně ročně odejde pár lidí, asi procento ze všech zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy