Zeman jmenuje Rafaje do čela antimonopolního úřadu

ČTK ČTK
28. 5. 2015 14:33
Zeman řekl, že ke jmenování Petra Rafaje nemá zásadní výhrady, a proto přihlédne k rozhodnutí vlády, která Rafaje navrhla.
Petr Rafaj
Petr Rafaj | Foto: Stránky ÚOHS

Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje Petra Rafaje do čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže i na další šestileté období. 

Rafaje, který úřad vede i v současnosti, nedávno znovu navrhla vláda, i když na něm nebyla jednoznačná shoda.

"Kdybych měl zásadní výhrady, tak jmenování pana Rafaje odmítnu, ale protože zásadní výhrady nemám, přihlédnu k rozhodnutí vlády, s nímž nemám problém, a pana Rafaje budu jmenovat," nechal se slyšet Zeman.

Rafaje vyjádření prezidenta potěšilo. Zopakoval, že se zaměří na modernizaci ÚOHS a bude chtít zkrátit dobu trvání správních řízení v oblasti ochrany hospodářské soutěže i u veřejných zakázek.

Za to byl ÚOHS v minulosti kritizován stejně jako za výši uložených pokut v hospodářské soutěži. "Pokuty budeme u těch nejzávažnějších deliktů zvyšovat," řekl Rafaj.

Většina jediného hlasu

Koaliční kabinet navrhl Rafaje v pondělí. Stalo se tak ale většinou jediného hlasu, když pro něj nezvedl ruku ani jeden člen vlády za hnutí ANO a zdržela se dvojice lidoveckých ministrů. Kandidát tak prošel především hlasy sociální demokracie.

ÚOHS aktuálně dohlíží na zadávání veřejných zakázek, povoluje fúze a pokutuje firmy za kartely a zneužití dominance. Monitoruje poskytování veřejné podpory a dohlíží na zneužití významné tržní síly.

Úřad má 239 zaměstnanců, před šesti lety jich byla polovina. ÚOHS posílil zejména počet zaměstnanců v oblasti veřejných zakázek.

Rafaj byl před šesti lety nominován za ČSSD stejně jako před ním Martin Pecina. Ještě dříve střežili hospodářskou soutěž původně lidovci Stanislav Bělehrádek a Josef Bednář.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy