Pražský dopravní podnik dostal od ÚOHS pokutu 600 000 korun

ČTK ČTK
14. 10. 2014 13:34
DPP chyboval, když bez soutěže zadal zakázku na řídicí dopravní systémy.
Foto: Aktuálně.cz

Brno/Praha - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 600 000 korun pro Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPHMP). Ten bez soutěže zadal zakázku na řídicí dopravní systémy. ČTK to dnes řekl Rafaj. Dopravní podnik uvedl, že rozhodnutí úřadu zkoumá.

"Dopravní podnik hlavního města Prahy skutečně obdržel rozhodnutí, ve kterém ÚOHS potvrdil dříve uloženou pokutu ve výši 600 tisíc korun. Rozhodnutí v současné době analyzujeme. K obsahu samotného rozhodnutí se vyjádříme po jeho detailní analýze," řekl ČTK mluvčí DPHMP Jiří Štábl.

Dopravní podnik použil jednací řízení bez uveřejnění. Pro tuto formu, kterou zákon o veřejných zakázkách umožňuje jen v ojedinělých případech, ale nebyly podle ÚOHS splněny podmínky.

Dopravní podnik se hájil tím, že řídicí systémy jsou duševním vlastnictvím společnosti Xanthus a.s. a z těchto důvodů nebylo možné zadat zakázku jiné firmě.

DPHMP ale antimonopolnímu úřadu nepředložil licenční smlouvy, které by prokazovaly existenci autorských práv společnosti Xanthus k řídicím systémům. Neprokázal také, že by zakázku nemohla udělat jiná firma.

"Postup zadavatele mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," dodal Rafaj. Podle něj nelze vyloučit, že v případě správného postupu mohl dopravní podnik obdržet nabídky od většího počtu dodavatelů. Nabídky by pak mohly být i výhodnější.

 

Právě se děje

Další zprávy