reklama
 
 

Rafaj může dál vést ÚOHS, vláda schválila jeho nominaci

Aktualizováno 25. 5. 2015 15:55
Instituci by měl vést dalších šest let, konečné slovo bude mít prezident Miloš Zeman.

Praha - Současný šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj by měl tuto instituci vést i dalších šest let.

Jeho nominaci většinou jediného hlasu schválila vláda.

Konečné slovo bude mít prezident Miloš Zeman, který šéfa ÚOHS na návrh vlády jmenuje.

"Vláda nominovala pana Rafaje a dala mu důvěru k vedení úřadu i pro druhé období, neboť pan Rafaj jej v uplynulých šesti letech vedl kvalifikovaným způsobem, ÚOHS pod jeho vedením zlepšil činnost, zkrátil lhůty pro rozhodování a netrpí žádnými skandály," napsal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který návrh na jmenování Rafaje předloží hlavě státu.

Poprvé se vláda neshodla

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček zatím rozhodnutí prezidenta nechtěl předjímat. "O rozhodnutí prezidenta republiky budeme informovat, až bude učiněno," sdělil pouze.

Sobotka na tiskové konferenci po jednání kabinetu uvedl, že záležitost již se Zemanem konzultoval, a ten tak o jeho návrhu věděl dopředu.

O návrhu na nominaci Rafaje kabinet už jednou jednal, shodu ale nenalezl.

Ani na pondělním jednání vlády nebyla jeho podpora nikterak silná, nehlasoval pro něj ani jeden z ministrů za hnutí ANO a dva za KDU-ČSL. Rafaj tak prošel zejména hlasy sociálních demokratů.

"Je pravda, že naši ministři měli výhrady k té volbě, navrhovali výběrové řízení na ten post," uvedl ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Sám se debaty neúčastnil, protože kolegům jako majitel koncernu Agrofert avizoval střet zájmů.

Pelikán: marně hledám důvod

"Marně hledám jediný důvod, proč by měl být právě on (Rafaj) předsedou takhle důležitého úřadu a nejvíc mě na tom mrzí, že jsem na té vládě ani jediný neslyšel," poznamenal k návrhu ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Rafaj řekl, že ho důvěra vlády potěšila. Pokud bude předsedou jmenován, chce se zaměřit na celkové "zefektivnění fungování úřadu".

Jako příklad uvedl zkrácení lhůt u správních řízení jak u veřejných zakázek, tak u hospodářské soutěže. Právě délku řízení, která ÚOHS vede, odborníci často kritizují.

Výše pokut uložených antimonopolním úřadem za porušení hospodářské soutěže v posledních šesti letech, kdy v čele úřadu stál Rafaj, výrazně klesla. Například v roce 2007 dosahovala téměř miliardy korun, kdežto v letech 2009 až 2011 a také v roce 2013 byla jen v řádu desítek milionů.

Podle specialistky na soutěžní právo Jitky Linhartové z advokátní kanceláře Schoenherr by měl ÚOHS častěji zahajovat řízení s firmami a více se zabývat podněty, které dostává. "Doufám, že si úřad konečně troufne i na větší firmy, jejichž jednání má největší dopad na hospodářskou soutěž a menší podnikatele," uvedla Linhartová.

Úřad má 239 zaměstnanců

ÚOHS aktuálně dohlíží na zadávání veřejných zakázek, povoluje fúze a pokutuje firmy za kartely a zneužití dominance. Monitoruje poskytování veřejné podpory a dohlíží na zneužití významné tržní síly.

Úřad má 239 zaměstnanců, před šesti lety jich byla polovina. ÚOHS posílil zejména počet zaměstnanců v oblasti veřejných zakázek.

Rafaj byl před šesti lety nominován za ČSSD stejně jako před ním Martin Pecina.

Ještě dříve střežili hospodářskou soutěž původně lidovci Stanislav Bělehrádek a Josef Bednář.

autor: ČTK | 25. 5. 2015 10:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama