Průlom: provideři mohou chránit webové piráty

bh
30. 1. 2008 17:30
Sdílení dat podle EU může zůstat anonymní

Lucemburk - Sdílíte prostřednictvím webu data uložená na svém počítači? A stahujete si tak hudbu a filmy?

Pak se nemusíte bát, že by poskytovatel připojení byl nucen soudu prozradit vaši identitu, která se skrývá za dynamickou IP adresou. Rozhodl o tom Evropský soudní dvůr (ESD), nejvyšší právní instance EU.

V občanskoprávních sporech je podle unijních soudců ochrana osobnosti nadřazena podezření z porušování autorského zákona.

Přečtěte si na Digitálně.cz: Klidně stahujte, nic vám nehrozí. Rozhodla EU 

Pokud tedy národní zákon jednoznačně nestanoví povinnost providerů poskytovat data o svých klientech, soudy je k tomu nemohou nutit.

ESD tak rozhodl v kauze Promusicae vs. Telefónica. Audiovizuální společnost Promusicae po španělské Telefónice jako providerovi požadovala vydání údajů o uživatelích, kteří využívali aplikace KaZaA k nelegálnímu sdílení souborů.

Španělský soud ovšem neměl v kauze jasno, a tak se obrátil na Evropský soudní dvůr.

Stahovat ano, sdílet ne

Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) jde v čele tažení proti výměnným sítím. "Uživatelé mohou hudbu získat na internetu legálně, existuje více než tři miliony položek ke stažení," upozorňuje prezident IFPI John Kennedy.

Samotné stahování filmů, hudby nebo programů z internetu trestné není. Jejich sdílení prostřednictvím privátní sítě (P2P) ovšem ano - jde totiž o šíření, a tím i porušování autorského zákona.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Zeman jmenuje Balaše ministrem školství ve středu, v úterý se s ním sejde, řekl Fiala

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje ministrem školství poslance hnutí STAN a ústavního právníka Vladimíra Balaše. V úterý se s ním sejde. Po pondělní schůzce s prezidentem na zámku v Lánech to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Místo ministra školství se uvolní na konci června, kdy hodlá rezignovat dosavadní šéf resortu Petr Gazdík (STAN). Podle Fialy už Gazdík demisi k 30. červnu podal. Ministr slíbil odstoupit kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Balaše do čela ministerstva navrhlo hnutí STAN, premiér se s kandidátem sešel dnes odpoledne.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy