Softwarovým pirátům hrozí tvrdší tresty

Dušan Klimeš
6. 10. 2006 10:40
Praha - Zatímco dnes jsou sankce za porušování autorských práv malé, napříště se piráti mohou dočkat "překvapení" v podobě milionových náhrad.
Foto: Aktuálně.cz

Dosud odcházejí usvědčení softwaroví piráti (a ti, kteří nelegálně rozšiřují hudbu či filmy) od soudu pouze s nízkými tresty odvozenými od toho, kolik by stála přepálená CD a DVD, kdyby si je zákazníci koupili v obchodě.

Soudci tak většinou nařídí pouze náhradu škody, která dosahuje desítek či stovek tisíc korun.

To se může brzy změnit. Podle novely zákona o duševním vlastnictví mohou poškozené firmy nově žádat i milionové náhrady za zneužití licence.

Soudy: Jen tisícové tresty

Zatím toho nevyužívají: "Například paní J. B. z Ústí nad Labem přišla o svoji výpočetní techniku a musela zaplatit náhradu ve výši dvacet tisíc korun. Navíc ji však soud vyměřil osmiměsíční podmínečný trest s odkladem na dva roky. A to vše za kopírování hudby," řekl deníku Aktuálně.cz Karel Jaroš, vedoucí oddělení hospodářské kriminality v Ústí nad Labem.

Společnost Matsushita Electric Industrial, které je známá především pod značkou Panasonic, začne v polovině listopadu prodávat Blu-Ray rekordéry.
Společnost Matsushita Electric Industrial, které je známá především pod značkou Panasonic, začne v polovině listopadu prodávat Blu-Ray rekordéry. | Foto: Reuters

Podobných případů přivedou k soudu ústečtí kriminalisté asi dvacet ročně. "Od 1. ledna roku 2004 jsme měli na stole 48 případů," upřesňuje Jaroš.

Policie má asi osmdesát okresních oddělení, ročně se tak řeší stovky případů porušování práva, které chrání duševní vlastnictví.

Většinou ale k soudu přivedou kriminalisté jen "malé ryby". Jen výjimečně se podaří to, co nedávno ústeckým policistům. Ti se totiž dostali na kobylku celému gangu, který pálil CD a šířil nelegální software.

Praha "vede" žebříček

Dnes zároveň asociace sdružující výrobce softwaru BSA vydala statistiku toho, které kraje jsou na tom s pirátsvím nejhůře. Nejhříšnější je v této oblasti Praha. Na počtu odhalených případů se podílí celou čtvrtinou. Naopak nejméně případů přichází z Moravskoslezského, Karlovarského a Zlínského kraje.

Na pomyslném druhém místě se umístil Jihomoravský kraj, na který připadá 13 procent případů a o jedno procento méně bylo případů v Ústeckém kraji.

Podle policejních statistik, které zahrnují i případy porušování autorských práv k hudbě či filmům, je objasněnost trestných činů 94 procent. Vysoká objasněnost podle odborníků souvisí s tím, že na případy většinou upozorní někdo z okolí firmy.

Miliony za licence

Možnosti firem, které byly "okradeny", jsou už dnes mnohem větší. Poškozená strana - tedy majitel licence - má právo po podvodných prodejcích falešných produktů žádat náhradu škody.

Od května letošního roku to nemusí být jen ušlý zisk z případného prodeje oficiálních CD. Nyní se mohou domáhat i náhrady ve výši licence, kterou by si pirát musel koupit, pokud by chtěl legálně CD prodávat.

Ačkoli diagnóza závislosti na internetu a chatu zatím nebyla oficiálně zařazena do diagnostických tabulek, například v Německu už existuje klinika specializovaná na léčbu tohoto typu závislosti.
Ačkoli diagnóza závislosti na internetu a chatu zatím nebyla oficiálně zařazena do diagnostických tabulek, například v Německu už existuje klinika specializovaná na léčbu tohoto typu závislosti. | Foto: Aktuálně.cz

Pokud by se sečetly ceny licencí u všech filmů, hudby a softwaru, které pirát zneužil, dostává se tato částka až do desítek milionů korun i u "malých" pirátů.

"Dovedu si představit, že by takový soud dopadl vítězně pro postiženou stranu, že by tedy držitel licence uspěl a ten, kdo porušil jeho práva, by byl povinen hradit škodu ve výši ceny licence," uvádí právník Lukáš Tryml.

Odposlechy kvůli pálení

V boji proti porušování práv spojených s duševním vlastnictvím má navíc policie v rukou i takové prostředky, jako jsou odposlechy mobilních telefonů (Umožňuje jí to paragraf 88 trestního řádu.).

Ten uvádí, že odposlechy je možné "nasadit" v trestních řízeních pro zvlášť závažný úmyslný trestný čin či pro takový, jehož stíhání upravuje mezinárodní smlouva.

A jelikož se Česká republika v mezinárodní smlouvě zavázala k postihování pirátství, může policie přistoupit i k tomu, že nicnetušícímu pirátovi "napíchne" mobil.

"V praxi se setkáváme i s využitím odposlechů a jiné operativní techniky při vyšetřování porušování autorských práv, jejich nasazení by si však podle našeho názoru zasloužilo více případů," řekla deníku Aktuálně.cz Markéta Prchalová z České protipirátské unie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy