Příklady táhnou, cigareta ve filmu také

Pavel Baroch
19. 7. 2006 12:00
Praha - Děti, které sledují filmy, v nichž se kouří, mají třikrát vyšší pravděpodobnost, že se z nich stanou pravidelní kuřáci. Uvnitř: VIDEO
Cigarety ve filmech - Perníková věž
Cigarety ve filmech - Perníková věž | Foto: Aktuálně.cz

V oskarovém filmu Erin Brockovitch, nedávno reprízovaném také televizí v Česku, ještě ani neskončí úvodní titulky a hlavní hrdinka v podání Julie Roberts už vykouří svou první cigaretu.

Podobných filmů, včetně českých, kde hlavní postavy zahalují oblaka dýmu, je spousta. Pokud se na ně dívají děti mezi deseti a čtrnácti lety věku, existuje u nich podle amerických vědců několikanásobně vyšší riziko, že také začnou kouřit.

"Filmy jsou jedním z nejvýznamnějších faktorů, které přispívají k rozšíření kouření mezi mladými lidmi," konstatovali badatelé, kteří po celých Spojených státech oslovili na šest a půl tisíce nezletilých.

Právě ochrana dětí před tabákem je cílem iniciativy skupiny lékařů a známých osobností, kteří už ve své petici List pro život oslovili poslance, aby se na nebezpečí dětského kouření více zaměřili.

Scenárista: Na mých rukách je krev

Američtí vědci došli k závěru, že kouření je obsaženo v 77 procentech komerčních amerických filmů. V některých snímcích cigarety hrají jednu z hlavních rolí, například ve filmu Basic Instinct (Základní instinkt), kde je kouření součástí sexuálního podtextu.

Jedna cigaretová firma zároveň s premiérou filmu uvedla na trh cigarety značky Basic. Úspěch měl film i - cigarety.

"Na mých rukou je krev lidí," napsal později scenárista Základního instinktu Joe Eszterhas, vášnivý kuřák, pro něhož byla cigareta nedílnou součástí filmů. Poté, co zjistil, že má rakovinu hrtanu, otočil. "Rakovina mi otevřela oči," uvedl.

V deníku New York Times vyzval hollywoodské manažery k tomu, aby cigareta z hollywoodských snímů zmizela.

"Zapřísahám je, aby přestali ničit životy ostatních lidí. Už nezastávám názor, že každý člověk má "právo kouřit". Myslím si, že by mělo být kouření zakázáno. Chtěl bych odčinit utrpení, které jsem způsobil mnoha lidem svými filmovými scénáři, slovy i obrazy...," napsal Eszterhas v článku, z něhož v Česku jako první citovaly Britské listy.

Podle amerických vědců přitom patří "tabákové" filmy k nejsilnějším faktorům, které ovlivňují děti k tomu, aby si zapálily. Stačí, když cigarety zmizí.

V Česku se cigaretovým filmům daří

Na riziko, které filmy pro děti představují, se snaží upozornit i česká iniciativa za větší ochranu dětí před tabákem.

"Pokud si kdokoli půjčí libovolných deset celovečerních filmů, najde nejméně v sedmi z nich, ale daleko spíše v desíti, cigaretu. Jednoznačně a často velmi důmyslně propagovanou jako produkt hodný obdivu či minimálně ochutnání," říká Martin Škapík, jeden z autorů projektu proti dětskému kouření Řetěz lásky k dětem.

Na svých internetových stránkách zveřejnili autoři projektu ukázky z bezmála padesáti filmů, v nichž se kouří.

"Skutečně si někdo může myslet, že zde byly nejprve stamiliony dívek po celém světě závislých na cigaretách a teprve potom stovky filmových hvězd?" pokládá rečnickou otázku Škapík, podle něhož je Česko rájem tabákového průmyslu.

Takřka v každém filmu - není-li určen přímo pro děti či dospívající - se kouří. Zapálenou cigaretu mají postavy ve filmu Štěstí, který dostal při letošním vyhlašování sedm Českých lvů a stal se tak nejúspěšnějším českým filmem loňského roku.

Kouření je důležitým tématem kultovních Samotářů, cigareta či doutník se objevuje i v Pupendu, divácky úspěšném Kameňáku, v televizním seriálu Bylo nás pět, kde dokonce kouří děti.

Foto: Reuters

Kouří i herec Hanák, propagátor nekouření

Zahalen hustým dýmem je i herec Tomáš Hanák ve filmu Mazaný Filip. Hanák je přitom ústřední postavou projektu proti dětskému kouření.

"Vím to, jsem si toho plně vědom. Zde je ale nutno si přiznat, že Phil Marlowe bez cigarety, to je prostě nemožné natočit," vysvětlil tento rozpor Hanák v rozhovoru v Českém rozhlase.

Hanák je přitom kuřákem i v civilním životě. Nezakrývá, že je na kouření závislý. I když slíbil svým dětem, že s kouřením přestane, zatím to nedokázal - na rozdíl od alkoholu.

"Nedovedu si představit člověka, který by chtěl, aby děti kouřily, nebo by mu to bylo lhostejný," vysvětlil Hanák, proč se angažuje v kampani za ochranu dětí před tabákem.

Petici už podpořili prezident Václav Klaus, předseda ČSSD Jiří Paroubek, šéf českého PEN klubu Jiří Dědeček, režisérka Věra Chytilová, předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier či Bohuslav Mrzena, lékař dětského oddělení pražské Nemocnice Na Homolce.

Není jim osmnáct, ale už kouří

Z odborných poznatků vyplývá, že devět z deseti kuřáků si začalo pravidelně zapalovat cigaretu ještě předtím, než jim bylo osmnáct.

"Začnete-li kouřit v patnácti letech a kouříte-li dvacet cigaret denně, zkrátíte si život průměrně o deset až patnáct let," říká Kateřina Langrová, ředitelka České koalice proti tabáku.

V Česku v současnosti kouří asi třetina lidí. Tři čtvrtiny kuřáků jsou na nikotinu fyzicky závislé.

Ročně na následky kouření zemře přibližně osmnáct tisíc lidí, to znamená padesát lidí každý den.Podle americké studie jsou náchylnější k závislosti na tabáku dívky. Průměrně jim trvá tři týdny, než si závislost vypěstují. Zároveň se dvě třetiny dětí stávají závislými už předtím, než začnou kouřit každý den.

U dětí vzniká závislost snadněji než u dospělých a je i závažnější, vyvíjející se mozek je totiž k účinkům nikotinu citlivější.

 

Právě se děje

Další zprávy